Pokojové rostliny: zklidní vám pulz, posílí imunitu i zmírní stres

Meditovat, cvičit jógu, anebo se jen pohodlně opřít do křesla a umocnit příjemné pocity dlouhým pohledem do zeleně? Procházka lesem je samozřejmě ideální, ale pulz zklidníte, imunitu posílíte a stres zmírníte i uprostřed příhodně vybraných pokojovek.

Zelené domácí lázně vytvoříte z kapradin

Že má pobyt v přírodě a dýchání čistého lesního vzduchu blahodárný vliv na celkový zdravotní stav člověka, je už dávno vědecky prokázáno. Japonský koncept šinrin-joku se sice nedá plnohodnotně přenést mezi stěny domova, ale dobrá nálada a pocit radosti, které zprostředkovává, rozhodně ano.  

Pro zelené domácí lázně by měly být první volbou kapradiny, přirozené obyvatelky lesa. Mnoho z nich se naštěstí dá v bytě pěstovat bez větší námahy. Neuvěřitelně bohatou nabídku rozmanitých pokojových kapradin nabízí rod ledviník (Nephrolepis). V prostředí vašeho domova se budou dobře cítit také pohledný netík Raddiho (Adiantum raddianum) nebo svěže zelený sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus)

Vysoké pokojové stromky do většího bytu

Pokud máte dostatek prostoru, pořiďte si vysoké pokojové stromky, které místu propůjčí uvolněnou náladu, jakou cítíte při putování lesem. Statnější rostliny, třeba šeflera dlanitolistá (Schefflera arboricola), lípěnka africká známá jako pokojová lipka (Sparmannia africana) či pachira vodní neboli vodní kaštan (Pachira aquatica), dorůstají s chutí do výšky dvou až tří metrů. 

Elegantně je doplní nižší rostliny, a pokud se vám povede je dobře zkombinovat, vykouzlí malý soukromý kousek lesa, ve kterém dokážete s lehkostí hodit za hlavu shonstres současného života. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada