Skalničková zahrada v Hlubočepích

Přes 80 let stará zahrada byla veřejnosti otevřena 8. května 2019. Původní majitelé tu založili skalku, ve které se během její dlouhé historie podařilo nashromáždit přes 2000 různých skalniček, alpinek a dřevin. Unikátnost místa je dána také začleněním rostlin, keřů a stromů do malého vápencového lomu, který je navíc přirozeným prostředím pro krasovou vegetaci. 

Zahrada dříve a dnes 

Do zahrady byl léta vstup možný pouze po předchozí domluvě s majitelem. I tak byla zahrada natolik vyhlášená, že zdejší rostliny jezdili obdivovat i zahraniční skalničkáři, třeba z USA, ze Srbska či z Ruska. Během roku 2016 však o pozemek se zahradou začal mít zájem soukromý investor, který tu chtěl postavit vilu. S tím však nesouhlasilo vedení Prahy 5 a pozemek získalo pod svou působnost. Městská část pak dostala dotaci 15 milionů korun na zvelebení zahrady, kopce i plácku pod kopcem, který má v budoucnu sloužit jako místo pro komunitní setkávání. 

V současné době je zahrada včetně domku nově zrekonstruována a je zdarma přístupná široké veřejnosti od pátku do neděle, mezi 9 a 19 hodinou. Po dokončení všech rekonstrukcí by měla být zahrada otevřena denně, s možností objednání komentovaných prohlídek. Do budoucna se také uvažuje o možnosti prodeje skalniček přímo v areálu. K rostlinám, které tu můžete obdivovat, patří různé azalky a rododendrony, zakrslé šeříky, hořce, zvonky, koniklece nebo třeba nejmohutnější strom na zemi, sekvojovec. 

Kde zahradu najdete 

Skalničkovou zahradu najdete v ulici K Dalejím 39, Praha 5, Hlubočepy. Půjdete-li cestou k Jezírku v Prokopském údolí, zahrada se nachází napravo a je přímo nad pozemkem s dětským hřištěm při křížení ulice Na Placích a K Dalejím. Nejen Pražané tak mají další jedinečný cíl pěších i cyklistických výletů. Areál je navíc z velké části bezbariérový.

Další tipy na zajímavé výlety najdete www.turistickygurman.cz.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada