Vánoční kvíz: zkraťte si čekání na Ježíška a vyzkoušejte si, jak dobře znáte naše české vánoční zvyky a tradice

Proč vznikly vánoční zvyky a tradice

Dnes už si ani neuvědomujeme, že mnoho vánočních zvyků pochází ještě z předkřesťanských dob a byly spojeny hlavně s oslavou zimního slunovratu, s Vánoci, jak je známe nyní, neměly nic společného. Dříve bylo důležité, kromě zdraví samozřejmě, zajistit rodině obživu, proto mnoho pověr řeší především budoucnost dané rodiny, jakou budou mít úrodu, zda budou zdraví, šťastní, zda v rodině nenastane neštěstí. Až s postupem času se ustálily pověry a rituály, které řeší i jiné otázky, nejčastěji otázky peněz či vztahů, tyto odlišné priority bohužel přinesla naše doba.

Zdobíte stromeček? Tak to minimálně jednu tradici dodržujete

V každé rodině se nějaká ta tradice dodržuje, například zdobení vánočního stromečku a rozdávání dárků se u nás chytlo celkem dobře, co říkáte? Věděli jste, že pokud byste neobdarovali někoho blízkého alespoň malým dárkem, budete mít následující rok smůlu a budete žít v bídě?

Mnoho vánočních zvyků si každá rodina již trochu inovovala dle svých potřeb, tak například typickou štědrovečerní večeří by měl být kapr s bramborovým salátem, ale protože hodně lidí nejí ryby, už se u salátu najednou objevil řízek. Koneckonců i ten bramborový salát často vzal za své a je nahrazen hranolky či brambory. O tom, že bychom měli držet půst, abychom viděli pomyslné zlaté prasátko, o tom nemůže být v dnešní době ani řeč.

Vánoční tradice by neměly zaniknout: jejich pokračování je na vás..

Vánoční zvyky se předávají z generace na generaci a je velká škoda, když v rodině zvyky zaniknou. Svátky jsou o tom, že jsou lidé spolu, odpočívají, povídají si a těší se ze vzájemné blízkosti. Pokud i ve vaší rodině chybí dodržování tradičních vánočních zvyků, je čistě na vás, abyste to změnili a nějaký ten zvyk do vaší rodiny začlenili. Děti milují hlavně pouštění lodiček, krájení jablíček i lití olova, nejen, že to stmelí rodinu, ale ukrátí jim to čas, než konečně přijde Ježíšek.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada