KVÍZ: Znáte zvyky a symboliku Dušiček? Vyzkoušejte si své znalosti v našem podzimním kvízu

Plamen svíčky je o Dušičkách velmi důležitý
Info ikona

Plamen svíčky je o Dušičkách velmi důležitý, symbolizuje věčný život a ukazuje duším zemřelých směr, kudy se dostanou do světa živých

Dušíčky: Den, kdy je hranice mezi světem živých a mrtvých nejtenčí

Tím nejdůležitějším posláním Dušiček je vzpomínka na zesnulé, na ty, kteří s námi již býti nemohou. Právě v tomto období bychom si měli dát záležet na úklidu a očistě hrobů, kam nejčastěji umisťujeme dušičkové věnce, kytice z chvojí nebo osázené nádoby s vhodnými rostlinami. Nejdůležitější ale je, zapálit o Dušičkách svíčku, jenom tak duše zemřelých najdou správnou cestu, kterou jim právě plamínek svíčky ukazuje. Právě v tento den je totiž hranice mezi živými a mrtvými nejtenčí a duše zemřelých se tak vrací do světa živých. V tento den se také právě s mrtvými nejlépe komunikuje, takže lidská média, která nám toto spojení zprostředkovávají, mají v tento den plné ruce práce. V jiných zemích si tento svátek malinko přetvořili a slaví Halloween, který připadá na 31. října. Oslava oproti českým Dušičkám je poněkud veselejší, nicméně má podobnou symboliku.

Proč se na Dušičky dávají na hroby věnce a svíčky: smrtí život nekončí

Dušičky mají kořeny v prastarých keltských rituálech, kdy Keltové začátkem listopadu oslavovali nový rok, tzv. Samhain a věřili, že v tento den se setkávají mrtví se živými. Od nepaměti lidé přemýšlí nad tím, co je po smrti, zda smrtí vše končí nebo je něco i po tom, co duše odejde z tohoto světa. Většina náboženství věří, že smrtí život nekončí a právě o Dušičkách se uplatňuje symbolika věčného života. Zapálená svíčka i živé květy přestavuje věčný život, věnec zase symbolizuje nekonečný koloběh života a smrti.

Zvyky a tradice: vyzkoušejte kvíz a uvidíte, jak se vyznáte

V našem kvízu jsme vybrali ty nejznámější zvyky i tradice, které vychází jak z lidových pověr, tak z křesťanství. Správná je vždy jen jedna odpověď. Pokud váš výsledek nebude nijak slavný, nebuďte z toho smutní. Kvíz vás má hlavně pobavit a něčemu novému naučit, a pokud jste se něco nového dozvěděli, potom splnil svůj účel. Přejeme příjemnou zábavu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada