Milujete macešky? Když si je teď namnožíte, už na podzim budou mít krásné květy

Macešky byly dříve využívány především pro osázení a dekoraci hrobů, naštěstí lidé už přišli na to, že využívat tyto dvouletky pouze k těmto účelům je velká škoda. Macešky už řadu let zkrášlují svými velkými či malými květy různých a neuvěřitelných barev nejen naše terasy, balkony, ale i záhony na náměstích či v lázeňských městech. Celkem existuje neuvěřitelných 450 druhů macešek, které se mezi sebou vzájemně kříží. Kříží se mezi sebou kulturní macešky s divokými druhy a díky tomu jsou macešky odolné vůči mrazu. I když totiž maceška v zimě vypadá jako obří ledová koule, na jaře se otřepe a vykvete.

Vypěstovat si vlastní macešky není náročné, naopak je to snadné a výhodné

Plánujete-li si macešky vysadit na podzim, právě teď v červenci je ten nejlepší čas pro jejich výsev. Chcete-li macešky použít až na jaře, stačí je vyset až koncem srpna. Osivo lehce zasypeme vermikulitem. Pravidelně zavlažujeme a to až do doby, kdy rostliny vytvoří děložní lístky, protože i krátkodobé vyschnutí výsevu může snížit klíčivost.

Různě velké a barevné květy macešek: vysaďte Švýcarské obří nebo cornuty

V nabídce osiv jsou odrůdy označované jako Švýcarské obří, ve směsi nebo v čistých barvách. Tyto osvědčené odrůdy mají velký květ a jsou mrazuvzdorné. Milujete-li macešky s drobnějším květem, rozhodně vyzkoušejte odrůdy typu cornuta, které mají neskutečnou záplavu květů. Když maceškám najdete na zahradě lehce přistíněné místo, pokvetou až do poloviny léta.

Sazenice macešek, které nevysadíme, umístíme do skleníku

Sazenice macešek, které nevysadíme na podzim, můžeme přechovat v nevytápěném skleníku nebo v pařeništi, kde je přikryjeme několika vrstvami bílé netkané textilie. V předjaří, když začnou nakvétat, budou zdárně konkurovat rostlinám, které budou nabízet zahradnické centra.

Kde všude využijete macešky? Fantazii se meze nekladou, klidně je snězte

Maceška může dělat parádu na záhoně, v různých nádobách nebo okenních truhlících, kde spolu s ostatními dvouletkami, na jaře třeba s petrklíči, může představovat první sezónu do doby, než do truhlíků budete moci vysadit letničky. A teď to nejlepší: květy macešek jsou jedlé, takže je klidně můžete použít jako přízdobu na dorty, zmrzliny či jiné lahodné pokrmy.

Maceška
Info ikona

Macešky patří mezi nejoblíbenější dvouletky a namnožit si je není vůbec nic složitého

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada