Riziko požáru je právě v adventním čase velmi aktuální: stát se to může i vám, dodržte základní pravidla

Požár způsobený zapálenou svíčkou
Info ikona

Poblíž svíčky nikdy nesmí být hořlavý materiál či sušené rostliny, v tomto případě požár vznikne díky poslední svíčce, která již dohořela a plamínek postupně přešel na materiál u svíčky

Vím, není nic příjemného se bavit zrovna o požárech, ale je vždy dobré, znát veškerá bezpečnostní rizika a tím se nějaké té nepříjemnosti vyvarovat, než potom doplatit na neznalost.

Kdy vzniká požár nejčastěji: díky použitému materiálu

Chvojí na adventním věnci vlivem tepla, které máte doma, velmi rychle schne a díky tomu se stává vysoce rizikové. Rovněž většina přízdob, které jste na věnec rozmístili jsou z hořlavého plastu či slámy. Ze slámy bývá často i samotný základ věnce, a právě díky zvolenému materiálu je riziko vzniku požáru velmi vysoké. Stále mějte na paměti, že pracujete s otevřeným ohněm, a navíc ve vašem bytě. Opatrnost je tedy opravdu na místě. Sestavili jsme pro vás 6 nejzákladnějších pravidel, která byste měli dodržovat.

Pravidlo č. 1

Věnec, svícny, ale i samotné svíčky vždy položte na nehořlavou podložku, například větší talíř, porcelánovou mísu, tác, atd.

Pravidlo č. 2

Pod svíčky vždy používejte kovové bodce (podkalíšky), které zabrání tomu, aby svíčka shořela až k úplnému základu, který už bývá suchý, zachytává se do nich také vosk, který by vám znečistil ubrus či samotný věnec. Kovové bodce mají tedy svůj smysl a proto ani na chvíli neuvažujte o tom, že byste je nepoužili a tím pár korun ušetřili.

Pravidlo č. 3

V blízkosti svíček nikdy nesmí být nic hořlavého, ani žádné ozdoby nebo mašle, na to myslete již při výrobě adventního věnce. Naprosto nevhodné je umístit věnec poblíž záclon, k oknům, kde může být průvan, do blízkosti textilií, sedaček ani na poličce nebo skříni, stačí totiž malý závan vzduchu a oheň z toho původně malého plamínku svíčky se rychle přesune na nábytek a zařízení bytu.

 

Pravidlo č. 4

Svíčky nejen na adventním věnci musí být pečlivě uchyceny a na věnci musí držet, jak je tomu u toho vašeho se přesvědčte ještě před tím, než ho zapálíte. Pokud se některá ze svíček viklá, nic se neděje, stačí ji znovu napíchnout na bodec, případně trochu podlepit tavnou pistolí. Svíčka by také měla být celistvá, aby nehrozilo, že se rozlomí.

Pravidlo č. 5

Svíčku vždy pečlivě uhaste, právě díky nedostatečnému uhašení svíčky vzniká nejvíce požárů.

Pravidlo č. 6

Tím nejdůležitějším pravidlem je, že od zapálených svíček nejen na adventním věnci se nikdy neodchází. NIKDY! To mějte na paměti hlavně v případě, kdy se po místnosti pohybují kromě malých dětí také zvířátka, takové kočičky umí být velmi všetečné, buďte tedy opatrní.

Adventní věnec si kupujete? I prodejce má své povinnosti

Pokud jste si adventní věnec zakoupili, vězte, že i samotný prodejce má určité povinnosti vůči vám, jako zákazníkovi. Kromě toho, že věnec musí mít vždy podkalíšky kvůli prohoření svíčky až k základu věnce, měla by na věnci být, ze zákona, kromě ceny také adresa či jméno výrobce, dodavatele a dovozce. Právě u podkalíšků bývá někdy problém, na což již upozorňovala Česká obchodní inspekce, kdy, aby obchodníci ušetřili a mohli snížit ceny, místo podkalíšků použijí pouze drát nebo hřebík, což pro stabilitu svíčky je naprosto nedostatečné. Takové věnce jsou pak prodávány jako vánoční dekorace, která se ale nesmí zapalovat. Rovněž by zde mělo být upozornění, že zapálené svíčky na věnci mohou být nebezpečné. Ještě, než v obchodě věnec koupíte, vyzkoušejte tedy pevnost svíček a také jejich stabilitu na věnci. Někdy totiž nejen adventní věnce bývají „šity horkou jehlou“ a ne vždy je výsledek kvalitní, úkol je hlavně prodat. A když už platíte ty šílené částky, ať dostanete prvotřídní zboží.

Chcete se riziku požáru vyhnout? Nahraďte svíčky

Ačkoliv adventní věnec bez svíček není úplně to pravé a jaksi to ztrácí tu pravou atmosféru, je zde možnost, jak se výše uvedeným rizikům vyhnout. Místo klasických svíček totiž můžete použít elektrická světýlka LED diody, kde žádné riziko nehrozí.

Problémem u požáru bývá to, že se na něj často přijde až, když je pozdě. Z tohoto důvodu se doporučuje, vybavit byt hlásičem kouře, díky tomu bude počátek požáru odhalen včas a je možno hodně věcí zachránit.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada