Připravte se už nyní na adventní tvoření: krásný adventní věnec si vyrobíte doma a ušetříte pěkné peníze

Adventní věnec
Info ikona

Na adventním věnci nesmí nikdy chybět 4 svíčky, vše ostatní už je zcela na vás

První svíčku letos zapálíte 3. prosince

První adventní neděle letos vychází na 3. prosince 2023. Do té doby tedy máte čas na to, abyste si nejen sehnali veškerý materiál na tvorbu věnce, ale i si rozmysleli, jaký adventní věnec by se vám líbil. Jaké barvy máte rádi a jakou preferujete výzdobu? To také záleží na tom, kolik financí jste ochotni do adventního tvoření věnovat. Pro inspiraci si stáhněte třeba nějaké fotky adventních věnců z internetu. Abyste měli doma vše, co k výrobě adventního věnce potřebujete, sepsali jsme pro vás takový menší seznam věcí, bez kterých to zkrátka nepůjde.

Nejdůležitější jsou vždy svíčky

Možná to jediné, co budete muset zakoupit jsou 4 svíčky, které symbolizují 4 týdny do Vánoc, přičemž tuto dobu trvala i cesta Josefa s Marií do Betléma. Svíčky vždy kupujte silnější, vysoké a útlé svíčky nejsou na adventní věnec vhodné, ty využijete až na svícny. Pokud budete mít štěstí, svíčky často seženete ve výprodejích s výraznou slevou. Ke svíčkám potřebujete také 4 stojany na svíčku, tzv. bodáky, díky kterým bude zapalování svíček bezpečnější.

Na výrobu věnce potřebujete nejen chvojí a korpus: ten si můžete vyrobit sami

Stejně, jako jste s námi vyráběli dušičkový věnec, budete tvořit i věnec adventní. I v tomto případě má kruh symboliku věčného života. Slaměný korpus si buď zakoupíte, stojí kolem 30 Kč nebo si ho vyrobíte doma. Stačí vám k tomu nějaká pružná větev listnatého keře, například svída nebo vrba, kterou stočíte do kruhu, pevně uvážete a na ní postupně přiděláváte pomocí provázku nebo drátku slámu nebo seno tak, abyste získali odpovídající šíři. Lze zakoupit i korpus z polystyrénu, ale zde nesmíte moc utahovat jednotlivé řady chvoje. Pokud vám z nějakého důvodu vadí použití chvoje, adventní věnec má mnoho podob, korpus může být proutěný, lze použít různé stojany, samorosty, možnosti jsou různé.

Jaké chvojí použít na adventní věnec?

Adventní věnce se vyrábí především z jedlového chvojí. Nicméně, kdo nemáte na zahradě, ani u souseda, jedli nebo douglasku, nevadí a určitě ji nekupujte, je to drahé a na druhu chvojí věnec rozhodně nestojí. Použijte jinou, kterou máte doma, tzv. ušlechtilou chvoj, především z thuje, cypřiše, jalovce, tisu, mahonie, cesmíny. Nikdy nepoužívejte pro tvorbu věnce smrkovou chvoj, protože smrk vám doma v teple velmi brzy uschne a opadá.

Co je potřeba na výrobu adventního věnce?

Máte chvoj, korpus a svíčky, co dalšího potřebujete? Dráty, nejlépe drát na špulce, který rovněž zakoupíte, řezaný drát, zahradnické nůžky, klasické nůžky a tavnou pistoli. Právě tavná pistole vám ulehčí práci, můžete si zakoupit pouze menší velikost, která je levnější a udělá vám stejnou službu. K tavné pistoli potřebujete náboje: silikon, díky kterému na věnci vše drží. Využijete také nějakou pěknou stuhu, ze které uděláte mašli, ale není to nutné, leda by vám doma nějaká zbyla.

Čím ozdobit adventní věnec: tím, co máte doma

Co se týče výzdoby věnce, použijete to, co máte doma. Máte-li v oblibě staročeské Vánoce, budou se vám hodit vlašské ořechy, buď celé nebo vyloupané poloviny ořechu. Na výzdobu věnce využijete také vyloupané či celé buráky, skořápky od pistácií. Rovněž najdete-li někde venku borové šišky, ty jsou pro věnec optimální svojí velikostí, stejně tak lze použít šišky modřínové či třeba z olše. Na staročeskou dekoraci se hodí také celá skořice, sušená jablka či pomeranče. Hezké je doplnit slaměnými ozdobami a jako ozdoba se používají také umělá jablíčka, které jsou od času ráje plody života. Máte-li naopak raději blýskavou výzdobu, plnou flitrů a různých kuliček a „cinkrlátek“, použijete to samé jako u staročeské dekorace, ale přidáte dostatek kuliček, hvězdiček a zvonečků, které jsou plné třpytících se flitrů. Takové dekorace běžně zakoupíte v obchodech.

Důležitá je barva: nenechte se zmanipulovat vyhlášenou barvou roku

Jediné, co je asi dobré zvážit je barva věnce. Tradiční je věnec laděný do barvy červené, červená barva upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa. Výběr barvy samozřejmě záleží na vás a nenechte se zmást tím, že někdo se někde probudí a rozhlásí, že tento rok je typická barva taková nebo maková. Nekombinujte ale příliš mnoho barev, mějte jednu základní, nejčastěji červenou, zelenou, modrou a hnědou a k tomu už jen dodejte vhodné doplňky, k červené se hodí zlatá, k zelené bílá, atd.

Veškerý materiál můžete sehnat za velmi dobrou cenu, stačí jen najít ten správný obchod. Až do zapálení první svíčky na vašem adventním věnci vás postupně provedeme, jak takový věnec správně vyrobit, na co nezapomenout a hlavně, kde se dá malinko ušetřit.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada