Připravte choulostivé rostliny na zimu: ochraňte jejich nadzemní části, jinak o ně přijdete. Velmi citlivá je hortenzie nebo fíkovník

Čím zakrýt hortenzie?

Mrazivými větry nejvíce trpí hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) a je proto důležité, ji před nimi chránit. Pokud tak neučiníte, hortenzie sice na jaře obrazí, ale buď nepokvete vůbec nebo hodně málo. Chcete-li mít bohatě kvetoucí keře, ochranu potřebují nejen kořeny, ale i nadzemní část. Kořeny u hortenzie ochráníme tak, že ji nasteleme pomocí listí nebo slámy, stačí i kompost. Hortenzie miluje vlhčí půdy, takže zimní vláha ji nevadí. Nadzemní část pak ochráníme bílou netkanou textilií, která je prodyšná a chrání výhony před mrazy a větry. Textilii jen musíme dobře připevnit a uvázat tak, abychom rostlinu příliš neutiskovali. Hlásí-li předpověď velmi silné mrazy, klidně přidáme další textilii a vrstvu chvojí. Postačí, když větve chvojí zapíchneme kolem rostliny.

Ochranu z textilie ocení i bambus či fíkovník

Stejný princip ochrany nadzemních částí jako u hortenzie, ocení v případě silných mrazivých větrů také stálezelené bambusy nebo fíkovníky, které u nás sice běžně plodí, ale je-li fíkovník čerstvě zasazený, je nutno ho nejméně dvě zimy od výsadby textilií ochránit. Zkombinovat proto můžete textilii a izolaci listím, kterým vnitřek vyplníme

Choulostivé rostliny lze také přenést do garáže

Pěstujete-li rostliny ve vysoké nadmořské výšce, zde není o velké mrazy nouze. V tomto případě můžete jako jinou alternativu zazimování rostlin udělat to, že je zkrátka přenesete do garáže. Především u zmíněné hortenzie, která jako mladá rostlina je více citlivá, je možností vyrýt rostlinu s co největším kořenovým balem a přesadit ji do dostatečně velké nádoby. Tu potom až do jara uchováváme na místě s teplotou od 0 do 5 °C a lehkým osvětlením. Substrát udržujeme jen mírně vlhký, hortenzie v tomto stavu moc vody nepotřebuje. Při přesunu ven, jakmile pominou mrazy, musíme ale rostlinu postupně navyknout na venkovní podmínky a slunce jí dávkovat pomalu. Nejprve ji tedy vyndáme třeba na pár hodin, pak dáme zpět, a to až do doby, kdy ji znovu vysadíme zpět na záhon. Stejným způsobem lze zazimovat další, choulostivé rostliny, například ibišek bahenní.

Jako izolační materiál nepoužívejte listí z ovocných stromů

Jako výplň do textilie či rukávců byste neměli používat listí z ovocných stromů, které především u starších jedinců bývá zdrojem houbových chorob. Vhodnější je listí z okrasných stromů, především buky a habry, nicméně nemáte-li k dispozici takové druhy, použijte raději slámu nebo piliny, které poslouží úplně stejně.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada