Adventní výzdoba na poslední chvíli: máme tipy, jak si doma vyrobit nádherný vánoční věnec, dekorace na stůl nebo dveře a skoro zadarmo

K adventní atmosféře toho moc nepotřebujete. Stačí trocha chvojí nebo šišek, pár svíček a ozdoby z vánočního stromečku nebo loňského adventního věnce. Hodí se šikovné ruce a tavná pistole. Ale vystačíte si i bez ní.

Adventní věnec
Info ikona

Jak doma vyrobit adventní věnec

Jednou z možností, jak snadno vyrobit vánoční věnec, je použít základ na věnec z loňska. Schovali jste si ho? Máte vyhráno! Pomocí tenkého drátku nebo pevného provázku přidělejte kolem dokola nastříhané chvojí, přidělejte svíčky a dozdobte ozdobami nebo mašličkami. 

Pracovat nemusíte jen s chvojím, které opadává, ale můžete sáhnout i po šiškách nebo ořechových skořápkách. Práce bude o to jednodušší, že nebudete potřebovat nic vázat, šišky nebo skořápky můžete na věncový základ rovnou přitavit pistolí. Základní návod najdete zde ve videu:

Jestli jste si loni základ z věnce neschovali a nechce se vám ho kupovat, můžete využít i obruč na vyšívání a nebo si základ na věnec vystřihnout z kartonu. Na něj tavnou pistolí připevníte chvojí a ozdobíte podle fantazie. Je to opravdu jednoduché.

Adventní svícen
Info ikona

K adventu patří svíčky. Hodně svíček

Advent je časem mihotajících se světel a svíček. Zatímco na adventním věnci bychom si až do Štědrého dne měli zapalovat svíčku jen v neděli, jinde mohou hořet téměř nepřetržitě. A pár jednoduchých adventních svícnů vyrobených doma vytvoří nádhernou atmosféru.

Na jejich výrobu se vám bude hodit pár stejných zavařovacích sklenic, sůl nebo třpytky, provázek a cokoliv dalšího podle gusta.

Stačí každou sklenici pomazat lepidlem, posypat ho solí nebo třpytkami, vršek obmotat režným provázkem, pod který zastrčíte třeba kousek chvojí nebo cesmíny. 

Vánoční dekorace na stůl

Výroba vánoční dekorace na stůl je tak jednoduchá a rychlá, že ji zvládnete vyrobit pár minut před tím, než dorazí ohlášená návštěva.

Vezměte si jakýkoliv dekorační tác, doprostřed postavte vánoční květinu v květináči (pozor, nemusí to být nutně jen vánoční hvězda, k Vánocům patří i brambořík, kalanchoe nebo vánoční kaktus) a okolí dozdobte tím, co zrovna doma máte: ořechy, šiškami a drobnými vánočními ozdobami. Nikdo nepozná, že tuhle nádheru jste si vyráběli svépomocí.

Vánoční dekorace na dveře nebo zeď

I na zdi, okně nebo dveřích vám může viset tematická dekorace a vůbec nemusí být z opadavého jehličí. Opět využijte dary přírody a pracujte s větší členitou větví, kterou najdete na procházce. Nechte ji u topení uschnout a když to půjde, oloupejte z ní kůru. Pak na ni provázky navažte ozdoby dle libosti. Mohou to být vánoční ozdoby, sušené ovoce, papírové ozdoby od dětí ze školky nebo šišky. Můžete pracovat i s krátkým světelným řetězem nebo malými LED světélky. Uvidíte, že vytvoříte originální dílo, které zaujme vás i návštěvy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada