Vytvořte si jedinečný balkon s nádechem exotiky: kapská kopretina vás nadchne a do kapsy strčí i muškáty

Paprskovka
Info ikona

Paprskovka si vás získá svými neuvěřitelnými barvami

Rostlina mnoha názvů vás ohromí svými neonovými barvami

Kapská kopretina, dvoutvárka, paprskovka, africká sedmikráska, nebo také osteospermum (Osteospermum eclonis či Dimorphotheca ecklonis) pochází z Jihoafrické republiky a v Evropě se neustále šlechtí, čímž vzniká mnoho nových kultivarů s neuvěřitelně barevnými květy. Je to sice spíše letnička, ale někdy se zadaří a poskytneme-li jí vhodné podmínky a přeneseme ji do zimoviště s teplotou 10-15° C, lze ji uchovat i do dalšího roku.

Jak se množí kapská kopretina

Ve své domovině dorůstá kapská kopretina mnohem větších, keřových rozměrů, ale v našich podmínkách se drží ve výšce od 20 do 40 cm. Nejvíce ji oceníte na balkoně a parapetu, kvůli její květům, které jsou jednoduché jazykovité, různých barev, někdy dvoubarevné. Trubkovité květy bývají žluté nebo modrofialové. Paprskovky se v současnosti neustále šlechtí a byly vyšlechtěny také poloplné květy. Chcete-li si paprskovku namnožit, tím nejspolehlivějším způsobem je řízkování.

Jak pěstovat Kapské kopretiny na balkoně

Vezmeme-li v úvahu prostředí, odkud paprskovka pochází, dokážeme odhadnout, jaké asi budou její nároky na vodu. Se zálivkou opatrně, paprskovka nemá ráda, pokud kořeny stojí delší dobu ve vodě nebo je substrát déle přemokřený, v tom případě pak zahnívají kořeny. Paprskovka miluje kyselejší půdu s obsahem železa. Chcete-li jí dopřát to nejlepší, vysazujte ji do substrátu pro surfinie.

Proč mívá kapská kopretina pauzu v kvetení

U paprskovky se může během letních prázdnin stát, že poleví v kvetení. Tato pauza ale není nic, s čím byste si měli lámat hlavu, je to jen reakce na vyšší teploty, které v létě panují. Jakmile se trochu ochladí, což bývá během září, paprskovka začne opět kvést, a to až do prvních mrazů. Tato pauza v kvetení však záleží na kultivaru, některé totiž pro vývoj nových poupat nevyžadují chladnější období a kvetou i přes léto bez přestání. Je-li zataženo či prší, květy paprskovek se zavřou. Chcete-li podpořit nové květy, pravidelně odštipujte ty odkvetlé.

Kdo je pro paprskovku na balkoně nejlepším parťákem

Paprskovka je krásná sama o sobě, takže není nutné ji vysazovat do společnosti jiných letniček. Nicméně, máte-li větší truhlík nebo chcete docílit většího a zajímavějšího barevného kontrastu, paprskovku lze vysadit například se sporýšem (Verbena x hybrida), hledíkovkou keříčkovou (Nemesia fruticans), bacopou (Sutera diffusus), s torénií (Torenia x hybrida) nebo modře kvetoucí lobelkou (Lobelia erinus).

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.