Skeletování listů za použití sody na praní

Skeletový list je vlastně „kostra listu“ bez měkkých pletiv mezi žilnatinou. Vytvořit takový list není těžké, některé listy jsou k tomu ale vhodnější (ty pevné a s hustým žilkováním). Patří k nim třeba list javoru, topolu, dubu, buku, jinanu nebo břečťanu či magnólie. Jemné listy nebo listy s řídkou žilnatinou nepoužívejte. Při sběru listů také počítejte s tím, že asi 20 % materiálu vyhodíte – seberte jich proto víc. 

DIY: věnce z podzimních květin a plodů

www.nkz.cz

Jak skeletovat listy pomocí prací sody

Nejjednodušší způsob, jak zbavit list pletiv mezi žilkami, je postup za použití sody na praní (Na2CO3) – pozor, ne jedlé sody (NaHCO3). Do hrnce s vodou přidejte sodu (1 díl sody na 4 díly vody) a přiveďte k varu. Čerstvě utržené nebo spadané listy vložte do mírně vroucí vody (ideálně vždy jen listy jednoho druhu) a nechte vařit, ale ne rozvařit. Délka varu závisí na druhu listů a je dobré ji otestovat (javor a dub se vaří asi 45 minut, břečťan až dvojnásobek). Odpařenou vodu průběžně dolévejte. 

Jakmile se začne část pletiv od listů oddělovat, listy pinzetou nebo dřevěnou špachtlí vyndejte a opláchněte v míse s čistou vodou. Pak je položte na pevnou podložku a pomocí tupého štětce nebo starého kartáčku na zuby se snažte původně dužnaté části listů mezi žilnatinou opatrně odstranit. Při práci postupujte jemně a směrem od sebe nejprve z jedné strany listu, a pak z druhé. Listy opět opláchněte a nechte oschnout. 

Jak si snadno založit vlastní herbář rostlin

www.nkz.cz

Jak skeletové listy bělit, rovnat a barvit

Zbylou dužninu odstraní z listu Savo, které zároveň kostru listu vybělí. Listy v Savu však nenechávejte příliš dlouho, stačí 5–10 minut. Po vyjmutí z bělidla je opět opláchněte a nechte oschnout, anebo po opláchnutí Sava obarvěte v míse s rozpustnou barvou, a pak teprve nechte oschnout. 

Po uschnutí se listy vyrovnávají buď lisováním v knize, nebo přežehlením přes savý papír či látkový kapesník. K barvení je vhodná i barva ve spreji, ke zpevnění přispěje zase bezbarvý lak.

Třešňové barborky: ozdoba, ale i tradice

www.nkz.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada