REKLAMA
REKLAMA

Třešňové barborky: ozdoba, ale i tradice

REKLAMA

Barborkami jsou nejčastěji větvičky třešně, ale mohou být i z višně, jabloně nebo zlatice. Termín jejich řezu připadl na 4. prosince hlavně proto, že po přenesení do tepla rozkvétají kolem zimního slunovratu. Květy symbolizovaly naději a připomínaly, že po dlouhé a tuhé zimě opět nastane jaro. 

Vdavky do roka a do dne 

Podle barborek dívky v minulosti také hádaly, jestli se brzy provdají. Pokud barborky vykvetly na Štědrý den, znamenalo to, že do roka budou vdavky. Pro větvičky věštící budoucnost ovšem platila určitá pravidla – musely být ze stromu starého minimálně deset let, uříznuty v přesně stanovenou dobu apod. Dívky dokonce mohly větvičky ozdobit pentlemi se jmény nápadníků, kteří přicházeli v úvahu. Ženichem měl být pak ten, jehož větvička vykvetla jako první.

Třešňové barborky
Info ikona

Větvičky barborek ozdobí stůl a zkrátí čekání na Vánoce.

Křesťanská symbolika 

Zlí jazykové tvrdí, že když se křesťanům nepodařilo pohanský zvyk mezi lidmi vykořenit, přijali ho za svůj a vystavěli na něm vlastní tradici. Symbolizovat má pro ně jednak obrození, čistotu a světlo (neposkvrněné početí a příchod Ježíše), a jednak sílu víry. Podle jednoho z příběhů byla Barbora dcerou pohana, zaslíbila se ale Kristu a nechala se tajně pokřtít. Odmítla se tak podřídit otcově vůli a vzít si vybraného ženicha, a byla proto popravena. Cestou na popraviště prý vzala do ruky větvičku, která díky tomu, že se Barbora nezřekla své víry, uprostřed zimy rozkvetla. 

Sv. Barbora jako patronka 

Svatá Barbora byla časem zasvěcena několika profesím, z nichž asi nejznámější byla hornická. Vzpomínáte na pohádku Dařbuján a Pandrhola? V ní hraje Stanislav Neumann havíře, který si cestou z hospody Na kocandě prozpěvuje: “Svatá Barbora, panna poctivá, havířům pomáhá dobývat chleba, do temných děr zemských s nimi sestupuje a kahanem nebeským světlo zapaluje.” Ve štolách se totiž dříve nechávalo svítit přes noc tzv. Barbořino světlo...

Kdy se vydat na barborky 

Větvičky třešní uřízněte nejlépe 4. prosince, a to ostrým a čistým nožem. Po přenesení domů dejte větvičky do vázy s odstátou vodou pokojové teploty a postavte je v ní na světlo. Vodu po několika dnech měňte a v suchém bytě můžete větvičky i rosit. Pokud se s řezem barborek zpozdíte, nevadí. Jejich kvetení popoženete tak, že celé větvičky vložíte nejprve do vlažné vody (třeba do vany, postačí čvrt hodiny) a až pak je naaranžujete do vázy. Dříve vykvetou také na teplém místě. Kvetení pozdrží naopak chladnější prostor.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA