Vypěstujte si marony: jedlé kaštany se derou na přední příčky mezi ovocnými dřevinami a právě teď se sklízí

Kaštanovník jedlý
Info ikona

Kaštanovník jedlý je velmi krásný strom, který se využívá jako solitéra se zajímavými listy a krásnými květy

Kaštanovník jedlý nebo také setý (Castanea sativa) je běžně pěstován především ve Středomoří, kde lze vidět celé plantáže, a kde vytváří souvislé lesní porosty. Pěstují ho také na jižním Slovensku a v teplejších oblastech i u nás a to jako okrasnou, ale i ovocnou dřevinu.

Je to dlouhověký strom, který se dožívá několika set tisíc let a dorůstá výšky až 30metrů. Naštěstí sortiment nabízí zakrslé kultivary a můžete ho tak pěstovat i na vaší zahradě jako méně tradiční, ale výtečné, ovoce.

Jak kaštanovník vypadá: je to krásná solitéra

Kaštanovník jedlý je velmi krásný strom, který se nejčastěji uplatňuje jako solitéra. Má velmi dekorativní listy s výraznou podélnou žlutou žilnatinou. Květy rozktají po olistění zhruba v červenci a díky pozdějšímu kvetení nebývají poškozeny pozdními, jarními mrazíky. Plodem jsou dvě ostnité číšky s plody tzv. nažkami. Většinou bývají plody tři, ale dobře vyvinuté jsou pouze dva z nich, mají tmavě hnědou barvu, jsou protáhle kulovité a poměrně velké. Slupka je hustě a dlouze ostnitá, jádro je pak po odstranění tenké, hnědé slupky bílé.

Semena kaštanovníku
Info ikona

Semena kaštanovníku jsou ukryta v silně ostnité číšce

Jedlé kaštany chutnají jako oříšky a zrají právě teď: nejlepší jsou marony

Chuť kaštanů je nasládlá a jemná, podobná oříškům. Plody kaštanovníku dozrávají v září a říjnu a ihned po opadu je můžete sbírat. Vyloupnete je z ostnité číšky, dosušíte v tenké vrstvě a uchovávají se v tenké vrstvě. Plody šlechtěných odrůd, které jsou velké, nazýváme marony, oproti těm planým odrůdám s plody drobnými, kterým se říká lesní kaštany. Šlechtěné kaštany sice dávají méně plodů, než plané druhy, ale jsou větší a mnohem chutnější. Aby strom plodil, měl by mít v blízkosti ještě jeden kaštanovník jedlý.

Zakrslé odrůdy se hodí do malých zahrad

Jako jedlé kaštany se označují pouze odrůdy s oříškově sladkými semeny, například odrůda ´Großfrüchtige von Lyon´. Kvalitní a šlechtěnou odrůdu poznáme tak, že v ostnitém obalu by měla být pouze 2-3 chutná jádra a slupka, která je obaluje je velmi tenká. Nemáte-li na zahradě dostatek místa, zvolte si některou ze zakrslých odrůd, například ´Maraval´ a ´Belle Epine´ jejichž koruna dosahuje průměru okolo 5metrů. Řadíte-li se mezi ´“fajnšmekry“, rozhodně vyzkoušejte odrůdu ´Maron de Lyon´, která patří mezi znalci mezi ty nejlepší.

Pod kaštanovník se rozhodně neschovávejte při bouřce

Při bouřce se samozřejmě nesmíte schovávat pod žádný strom, to ví i malé dítě, ale pokud přeci jen byste museli a mysleli si, že pod kaštanovníkem budete před blesky v bezpečí, tak to se hodně mýlíte. Pamatujte si, že při bouřce nikdy nesmíte pod kaštanovník, ten totiž dokáže stahovat vodu z okolí a proto je doslova plný vody a to při bouřce není úplně dobrá varianta, protože blesky k sobě přitahuje. Pozor tedy na to, kam se při nepřízni počasí běžíte schovat, nemuselo by to dobře dopadnout.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada