Trvalkový záhon jako ze Středomoří: tyto nejkrásnější rostliny vám vytvoří kousek letní pohody, kterou bude každý obdivovat

Svíčkovec - trendy rostlina roku 2023

Mezi velmi oblíbené trvalky patří svíčkovec (Gaura sp.), který pochází z prérií a díky tomu perfektně zvládá sucho. Spolehlivě přezimují především druhy se zelenými listy, druhy červenolisté jsou choulostivější a často namrzají. Svíčkovec patří mezi tzv. samočistící rostliny, u kterých není nutno odstraňovat odkvetlé květy, rostlina si poradí sama. Svíčkovec patří mezi nejdéle kvetoucí rostliny, protože kvete nepřetržitě od května do podzimu.

Tuto trvalku vysazujeme buď samostatně na záhon, mezi ostatní trvalky, nebo mu to velmi sluší ve společnosti letniček, klidně i v nádobě, neboť kvete, stejně jako letničky, celé léto. Krásný je také v kombinaci se sporýšem argentinským.

Exotická palmová lilie

Juka vláknitá (Yucca filamentosa)

Je další oblíbenou a suchomilnou trvalkou, která je díky své výšce až 180 cm nejčastěji vysazována jako solitéra. Juky mají úzké, mečovité listy s vláknitými okraji a jsou stálezelené. Vykvétá nádhernými, zvoncovitými květy smetanové barvy a jedná se o skutečnou exotickou krásku.Juka se u nás pěstuje již více než sto let a říká se jí také „palmová lilie“, i když s palmou ani s lilií nemá nic společného.

Mavuň červená (Centranthus ruber)

Je trvalkou kvetoucí celé léto s květy růžovočervenými nebo bílými, dle kultivaru. Velmi ráda se množí samovýsevem a vyskytuje se pak na různých místech v zahradě. Výborně zvládá horká léta a roste i na velmi rozpálených stanovištích, například v Portugalsku ji najdete kvést i na střechách domů, kam vítr zavál její semínka. Květy poskytují potravu motýlům, především těm z čeledi lišajovitých (určitě znáte dlouhozobku). Právě oni mohou květy svými dlouhými sosáky výborně opylovat. Nejčastěji se na mavuních objevují bělásci a babočky.

Paznehtník (Acanthus hungarius)

Je velmi dobře přezimuje, jedná se o trvalku se zajímavou růžicí listů s hlubokými úkrojky. V době květu se její výška pohybuje až kolem 1,5m, přičemž její květenství je tvořeno klasem nálevkovitých, růžových květů.

Vypadá jako bodlák, ale její příbuznou je mrkev

Máčka (Eryngium sp.) j

Je trvalkou velmi atraktivní pro včely a motýly. Většina květin dokáže lákat výraznými květy pestrých barev, jiné kouzelně voní. Máčky neumí ani jedno, a přesto dokáží upoutat pozornost svým netradičně pichlavým tvarem, pro který jsou většinou mylně pokládané za bodláky. Přitom jsou to příbuzné naší mrkve nebo kerblíku. Existují různé druhy s odlišně tvarovaným květenstvím. Barva květů a lodyh je stříbřitě modrá nebo sivozelená a je příjemným doplňkem do živých aranžmá.

Pryšce (Euphorbia sp.) j

Jsou velmi atraktivní a často opomíjené trvalky, existuje však řada atraktivních druhů s exotickým vzhledem. Jedním z nejhezčích druhů je Euphorbia characias ssp. Wulfenii.

Kalokvěty (Agapanthus sp.)

jsou spíše nádobové rostliny, protože na zimu je nutné je přenést do bezmrazé místnosti. Nicméně dnešní sortiment již nabízí rostliny z novějšího šlechtění (Neuseeland-Hybriden), které snáší i naše zimy. Efekt okouzlujících okoličnatých květů na vysokých stvolech je velmi působivý a z dálky mohou působit jako kvetoucí okrasné česneky. Jednotlivé kvítky mají tvarprotáhlých zvonků modré nebo bílé barvy.

Asfodelka žlutá (Asphodeline lutea)

Je druh pocházející z mediteránní oblasti a v našich končinách je oblíbenou, neobvykle vyhlížející trvalkou. Z přízemní růžice dlouhých, trávovitých a tuhých listů vyrůstá až jeden metr vysoký stvol, který nese ohromná hroznovitá květenství. Od května začínají postupně rozkvétat žluté, hvězdicovité, pětičetné květy, podobné orchidejím. Brzy je stvol doslova obalen zářícími květy a připomíná planoucí pochodeň.

Asfodelka žlutá má rozhodně exotický vzhled
Info ikona

 

Nezapomeňte také na středozemní bylinky, z nichž většina nejen krásně voní, ale i kvete

Typické jsou levandule, rozmarýny, šalvěje, mateřídoušky a tymián. Všechny tyto bylinky jsou stálezelené a vytvářejí příjemnou kostru záhonu.

Tři dobré rady pro pěstování středomořských rostlin

  1. Trvalky vysazujeme do dobře propustné, nejčastěji zásadité půdy.
  2. Ideální stanoviště je na plném slunci, díky kterému docílíte bohatého kvetení a kompaktních trsů.
  3. Volíme stanoviště chráněné před průvanem a zimními větry.

Trvalky původem ze Středomoří kvetou prakticky po celé léto, některé až do zámrazu a jejich oslnivá krása uchvátí každého.