Pěstovat papriky raději v páru nebo po jedné? Vyberte si variantu pro sebe a svou zahradu

Těžko říci, kde se zvyk pěstovat papriky po dvou vzal. Někdo tvrdí, že je to pozůstatek z dob minulých, kdy semenáři neprodukovali tak kvalitní semena, ze kterých by byly extra vitální sazenice, a tak bylo vysazování mladých paprik po dvou zárukou, že se aspoň jedna z nich ujme. Dnes ale máme semínka kvalitní, odrůd nepřeberně, takže si každý může vybrat tu nejlepší podle podmínek, které paprikám u sebe na zahradě dokáže poskytnout, tak proč se stále někde pěstují po dvou?

Ať budete hledat jakkoliv intenzivně, nikde nenajdete, jak je to správně. Můžete se ptát starších a zkušených zahradníků, ale každý vám odpoví jinak. Tak se pojďme na oba způsoby pěstování paprik podívat detailněji. Vybrat si ten, který vám bude vyhovovat, pak bude možná o něco jednodušší.

Papriky
Info ikona

Důvody pro pěstování paprik po dvou 

Papriky sice nedorůstají do závratných výšek, ale zato se často pěkně košatí a koledují si tak o zlomení. Zvlášť v létě, kdy se ohýbají pod tíhou zrajících plodů. Když se vysadí pěkně vedle sebe, vzájemně se promotají kořeny i větvičkami a zvýší tak svou stabilitu.

Někdo tvrdí, že se tímto způsobem rychleji vyčerpávají živiny z půdy a papriky proto nedají tak velkou úrodu. Zkušení zahradníci se ale shodují v tom, že je to pouze domněnka nezakládající se na pravdě. Nicméně je potřeba doplnit, že samozřejmě dvě rostliny na jednom místě znamenají, že jejich nároky na výživu budou opravdu vyšší. Nezapomeňte je proto dostatečně vyživovat v průběhu celé sezóny.

Pokud budete papriky pěstovat po dvou, na záhon jich vtěsnáte víc a můžete tak mnohem lépe experimentovat s odrůdami. Díky bujnější vegetaci také více zakryjete půdu a bude docházet k menšímu odparu vody. 

Důvody pro pěstování paprik po jedné

Paprikám se po jedné bude líbit především proto, že každá rostlina bude mít pro sebe dostatečnou zásobu živin. Tedy pokud nepěstujete plodovou (a tedy na živiny náročnou) zeleninu po několikáté na stejném místě a záhon jste před sezonou dostatečně vyživili třeba kompostem. Rotovat plodiny se opravdu vyplácí

Jsou zahradníci, kteří vám budou tvrdit, že pěstování paprik po jedné rostlině vede k větší úrodě. Z hlediska živin to samozřejmě možné je, byť na to neexistují žádné empirické důkazy. Pokud se pro tento způsob rozhodnete, doporučujeme ale paprikám dopřát oporu, aby se pod tíhou plodů nebo vlivem počasí nepolámaly. 

I při pěstování paprik po jedné dokážete udržet vláhu v půdě. Stačí plochu mezi keříčky zamulčovat třeba trávou nebo slámou v dostatečné vrstvě.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada