Jak správně zalévat záhony: aplikujte hned a vaše zelenina poroste i v tom největším suchu

Naše babičky říkávaly, že přísušek je lepší než moře vody. Něco na tom bude, protože v deštivých letech zelenina nezřídka podlehne plísním, kterým lze jen těžko předcházet. S nedostatkem vody se dá pracovat a to dokonce tak, že si zelenina bude libovat. Chcete vědět, jak na to?

Tady jsou naše tipy:

1. Mulčování: Co použít jako mulč?

V poslední době se o něm mluví stále častěji jako o ideálním způsobu, jak v půdě zadržet vodu. Jako mulč lze použít jakýkoliv organický materiál: čerstvou trávu, seno, slámu, štěpku, dokonce i odřezky zeleniny nebo okopaný nenakvetlý plevel. Výhodou je, že jak organická vrstva odtlívá, postupně vyživuje půdu pod sebou a zároveň brání v růstu pleveli. Takže lidově řečeno zabijete tři mouchy jednou ranou.

2. Udržujte záhony bez plevele

Příroda nemá ráda holá místa a prázdná plocha na záhonech mezi rostlinami je většinou bojem mezi přírodou a zahradníkem v duchu “kdo s koho”. V případě, že necháte zarůst plevelem zeleninové záhony, vzniká v nich boj o každou kapku vody, protože žízeň mají všichni obyvatelé záhonu.

3. Kypřete půdu

Jakmile se na povrchu záhonů vytvoří tvrdá krusta, voda se do nich hůř vsakuje, často při zálivce vznikají louže, a zároveň se rychleji odpařuje. Při pravidelném narušování povrchu přispějete k tomu, že se zálivka lépe vsákne a voda zůstane déle tam, kde je potřeba. Když jednou týdně nahrubo projedete záhony kultivátorem nebo motyčkou, bude to bohatě stačit a jako bonus odstraníte i plevel.

4. Zalévejte záhony ráno nebo večer a ve správném množství

Každý zkušený zahrádkář ví, že zalévat záhony v létě přes den je trochu bláznovství. Voda se rychle odpaří, rostliny vystavujete často teplotnímu šoku a voda na listech je přes den úplnou pohromou, protože funguje jako lupa. 

Zásad správného letního zalévání je pár a vyplatí se je naučit:

  1. Zalévejte brzy ráno nebo večer po západu slunce: voda se tak rychle neodpaří a rostliny s ní budou lépe hospodařit.

  2. Vždy zalévejte přímo ke kořenům: jednak ušetříte vodu a většina plodové zeleniny vodu na listech nemá ráda.

  3. Zalít dvakrát do týdne každou rostlinu pořádně je lepší než zalévat ji každý den trochu. 

5. Pořiďte si kapkovou závlahu v záhonech

Kapková závlaha v záhonech je v létě doslova požehnáním a vybrat si z nepřeberné nabídky už dokáže každý. Ceny nejsou ve většině případů nijak závratné a začínají už na pár stokorunách za perforovanou hadici a pár spojek, využít můžete i pouhý samospád vody. Toto řešení oceníte hlavně ve chvíli, kdy budete chtít odjet na pár dnů pryč. Zahrada se pak obejde bez cizí pomoci a vy se nemusíte bát, jestli povolaný soused nezapomněl zalít.

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada