Samosběr třešní 2024: první sladké plody si můžete natrhat za pár korun i zadarmo. Poradíme, kam se na ně vydat

Oblíbené samosběry

Mezi lidmi bývají tradičně nejoblíbenější samosběry jahod, ale i na vlastnoručně natrhané třešně už se těší mnozí z nás. Vzhledem k nepříznivému průběhu jara, kdy většinu sadů zasáhly silné mrazíky, se velká úroda na většině území naší republiky očekávat nedá, ale i tak se místa, která otevřou své brány natěšeným sběračům, určitě najdou.

První třešně většinou dozrávají koncem května, letos už některé sady hlásí, že sladké plody na své česáče už čekají. Jedná se však jen o rané odrůdy. Srdcovky a polochrupky dozrávají nejdříve, na chrupky se můžete vydat až v polovině července a sezónu zakončí pikantní višně.

Někteří pěstitelé prodávají už natrhané třešně, jiní nabízejí svou úrodu formou samosběru. Ceny bývají velmi nízké, často spíše symbolické, a najdou se i sady, kde si můžete třešně natrhat úplně zadarmo.

Třešně si volně můžete natrhat také v Praze nebo Brně

Volně dostupné třešně najdete v Praze například v Hostivařském lesoparku, třešňový sad Hájecká, ale i na dalších místech. Zkuste navštívit třešňový sad Parukářka, třešňovku v přírodním parku Smetanka, třešňovku v Hrdlořezích, Vokovicích nebo v Bráníku.

V Brně si můžete volně natrhat třešně v Židenicích nebo v třešňové aleji Bílenda. Nedaleko Vyškova je volně dostupná alej v Drnovicích. V Moravskoslezském kraji v okrese Frýdek Místek je volný sběr třešní v alejích Palkovice. Volně přístupných třešňových sadů se najde po Čechách i na Moravě samozřejmě mnohem více, každý si může najít nějaký poblíž svého bydliště.

První samosběry třešní 2024

Sady Machů v obci Trnové Pole

Na jižní Moravě jsou již pro samosběry otevřené Sady Machů v obci Trnové Pole nedaleko Pohořelic. Samosběry budou probíhat od pondělí do pátku, 27. 5. – 31. 5. 2024, každý den od 15:30 do 18:00 hodin. Připravte si vlastní nádoby, cena 70 Kč/kg, platba probíhá v hotovosti. Další informace na www.sadymachu.cz nebo na telefonu 731 129 535.

Farma Lička, v Rychalticích

Od středy 29. 5. 2024 se rozjíždí samosběry třešní ve firmě Farma Lička, v Rychalticích, v okrese Frýdek-Místek. Samosběry budou probíhat vždy ve středu od 13:00 do 18.00 hodin a v sobotu od 8:00 do 12: 000 hodin, po celou sezonu, po dobu asi 5 týdnů. Samosběr je bez rezervace, přineste si vlastní košíky. Platba hotově i kartou, cena 90 Kč/kg. Další informace na www.farmalicka.cz nebo na telefonu 737 923 822.

Ovocnářství Jansta z Velkých Bílovic

Na samosběry třešní se chystá i Ovocnářství Jansta z Velkých Bílovic. Zatím je možné si objednat první třešně již natrhané na telefonu 721 534 127, k vyzvednutí v podnikové prodejně, za cenu 100 Kč/kg. Více informací o samosběru najdete na www.ovocejansta nebo na Fb stránkách firmy.

Zdroj: Fb stránky a webové stránky jednotlivých firem

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada