Konečně nastal čas na jarní střih levandule. Nechte si poradit, jak na něj, aby se v létě pyšnila záplavou nádherných květů

Obří levandulové polokoule plné bzučících včel vypadají krásně a překvapivě za nimi není až tolik úsilí. Ale úplně bez práce také nejsou.

Levandule je polokeř, který má tendenci relativně rychle dřevnatět a polehávat. Stačí dva roky bez péče a na jakékoliv zásahy bude téměř pozdě, moc se jí totiž nelíbí řez do “starého dřeva”.  Zároveň ale stačí pár minut na jaře a na podzim a nad vašimi levandulemi se budou návštěvy nadšením rozplývat.

Jak na jarní střih levandule

Stačí vám ostré nůžky a pozorné oko, abyste levanduli nestřihli zbytečně málo nebo naopak moc hluboko. Že nastal čas pro jarní střih, poznáte snadno - podle nově rašících výhonků. Levandule vypadá relativně dlouho po zimě šedivě, ale jakmile na větvičkách vidíte šťavnatě zelené štětinky nových lístků a zároveň už nehrozí mrazy, je ten správný čas. Letos přišel o něco později, obvykle tato chvíle nastává na přelomu března a dubna.

Levanduli před střihem pořádně prohlédněte a nejprve odstraňte uschlé větvičky a staré květy. Pak teprve přistupte k celkovému zkracování a tvarování: jestli je to jen trochu možné, nezasahujte do zdřevnatělých částí rostliny. Nemá to moc ráda a snadno se pak stane, že zajde. Možná nebude zbytí a do starých větviček budete muset říznout. V tom případě si dejte pozor na to, aby po střihu zůstal na každé větvičce alespoň jeden pár nově rašících štětinatých výhonků, ideálně dva. V ideálním případě do starého dřeva nezasahujte a levanduli zkracujte jen loňské výhony, a to zhruba o třetinu.

Střih levandule
Info ikona

Řezem tvarujeme levanduli do polokulovitého nebo kulovitého tvaru

Jak tvarovat levanduli

Keříky plné drobných kvítků nejlépe vypadají, když je udržujete ve tvaru bochánku. Při střihu to znamená postupně nůžkami zarovnávat a tvarovat do polokoule. Není to nijak těžké, i když se to tak ze začátku může zdát. Menšími nerovnostmi se netrapte, střih rostlinu podpoří v tvorbě nových výhonů a květů, takže se vše velmi rychle schová za bujnou zeleň.

Sazenice levandule
Info ikona

Co s ostříhanými větvičkami

Odstřihnuté větvičky můžete hodit do kompostu, který skvěle nadlehčí, ale podle nás je jich tam škoda. Vrcholky můžete odštípnout a nechat zakořenit, je to skvělý a rychlý způsob, jak levanduli množit. Samozřejmě se nesmí jednat o suché větvičky.

Zbytek větviček, především měkkých částí, lze použít do pout-pouri, voňavých směsí na provonění domova nebo skříní. Když vložíte do skříně nebo šuplíku bavlněný sáček naplněný sušenou levandulí, odpudíte šatní moly. Lepší jsou pro tyto účely samozřejmě květy, ale než si je budete moci na zahradě natrhat, ještě to chvíli potrvá.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada