Jak ostříhat levanduli, aby se pyšnila záplavou nádherných květů: Správný řez ovlivní jejich tvar, vzhled, ale i kvalitu a počet

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) díky své kráse, vůni a bohatému kvetení získala v každé zahradě, terase a balkonu své nezastupitelné místo.

Že je levandule trvalka? Omyl!

Ačkoliv ji laická veřejnost často považuje za trvalku, ve skutečnosti se jedná o polokeř pocházející z oblasti francouzského Středomoří. V Provence tisíce turistů každoročně obdivují levandulová pole, která jsou atraktivním lákadlem k pořízení jedinečných fotografií.

Levandule
Info ikona

 

Jak levanduli správně pěstovat? Zvládne to téměř každý

Levandule není rostlina náročná na půdní typ, ale vyžaduje dobře propustnou půdu, aby její kořeny nestály v mokru. Řadíme ji proto k suchomilným rostlinám a dopřáváme jí na zahradě slunná stanoviště a odlehčenou půdu, popř. půdní drenáž. V záhonech ji často kombinujeme s okrasnými travinami, skalničkami, svíčkovcem, šalvějemi apod.

Nezapomínejte na každoroční střih, jinak vám začne poléhat!

Levanduli stříháme dvakrát ročně, abychom předešli předčasnému stárnutí rostliny a dřevnatění stonků, které mají tendenci poléhat a v záhonu po letech působí spíše jako plevel.

Levandule
Info ikona

Levanduli stříháme na jaře (ideálním měsícem je duben, kdy už nehrozí hluboké mrazy) a poté ještě na konci léta (srpen/začátek září). Na jaře rostlinu sestřihneme na 10-15 cm loňských větví, dáváme ale pozor, abychom nestříhali hluboko do dřeva. V létě pak odstraňujeme především stonky s květy.

Názorný návod na střih levandulí naleznete ve videu níže.

 

Fialové květy levandule využijete jako dekoraci, ale i lék

Levandule tvoří vyšší stonky, které v průběhu let dřevnatí, s podlouhlými klásky jemně až středně fialových květů. Levandule vám bude na zahradě krásně kvést celé léto, záhony zdobí ale i svými listy, které jsou úzké, šedozelené a vytrvávají na rostlině celý rok.

Květy levandule mají v domácnosti opravdu široké využití! V domácím prostředí jednoduše vyrobíte vonné olejíčky, voničky, suché dekorace nebo bylinkové polštářky s levandulovou náplní, která vás nejenom zklidní, ale pomůže od napětí a migrény.

Levandulový olej
Info ikona

 

Nať levandule můžete zase například použít k výrobě domácího přírodního repelentu proti klíšťatům a dalšímu savému hmyzu, pro sebe i své domácí mazlíčky.

Rozmarýnovo-levandulový repelent proti klíšťatům je náš favorit Potřebujeme:

hrst sušené levandulové nati

hrst rozmarýny

1 lžíci bílého vinného octa

skleněnou nebo pastovou láhev s rozprašovačem

Jak na to?

V konvici svaříme litr vody, odstavíme a přisypeme hrst levandulové nati a hrst rozmarýny. Necháme luhovat až do vychladnutí nálevu. Scedíme a přidáme asi lžíci vinného octa. Repelent skladujeme v ledničce.

 

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada