Vytvořte si ze sušených květů vlastní vonnou směs: pot-pourri provoní váš pokoj i prádelník, a navíc krásně vypadá

Pot-pourri může být dvojího druhu: vlhké a suché. Vlhké se začalo vyrábět ve Francii už v 16. století. Nás ale zajímá to suché, které vzniklo mnohem později, a to v Anglii. V honosných sídlech anglického venkova byly tehdy dokonce vyčleněny místnosti pro přípravu pot-pourri a služebnictvo se staralo o jeho pravidelný přísun a výměnu ve všech panstvem obývaných místnostech. Každé sídlo i místnost, tak mohlo mít svou vlastní vůni. 

Krásu dodají pot-pourri květy, vůni olej

Základem suchého pot pourri je rostlinný materiál, nejčastěji celé květy, okvětní plátky, plody nebo listy, sladěný do určitého barevného odstínu a smíchaný s esenciálními oleji. Rostlinné části musejí být dokonale suché, ale neměly by se drolit. Doba k jejich usušení se liší podle druhu rostliny, velikosti a vlhkosti jejích částí. Hlavní vůni a její sílu dodá směsi vybraný olej

Připravte si výrazné květy, bylinky a koření

Co budete k přípravě pot-pourri potřebovat? Sušené květiny, z bylinek můžeme použít dobromysl, mátu, šalvěj a tymián, všechny ve stejném poměru, dále třeba vonný kosatcový kořen v prášku, svitky skořice, několik kuliček nového koření a hřebíčku a na ozdobu například chmelové šištice, sušené plátky limetek, čerstvé nebo sušené květy měsíčku nebo jiných barevně či tvarově výrazných rostlin. Z esenciálních olejů zkuste kupříkladu hřebíčkový, pomerančový a skořicový a dávkujte je po jedné, třech a pěti kapkách v uvedeném olejovém pořadí. 

Vonné pot-pourri si zvládne vyrobit každý

Návod na výrobu suchého pot-pourri je jednoduchý. Usušené květy rozložte na skleněnou nebo keramickou misku, přidejte bylinky, promíchejte a ozdobte třeba skořicí nebo levandulovými květy. 

Vedle si do uzavíratelného igelitového sáčku připravte kosatcový kořen v prášku, nové a další koření, přidejte správně nadávkované esenciální oleje, dobře uzavřete a nechte uležet. Po týdnu vše vysypte do misky a dozdobte. 

Pot-pourri si udrží vůni dva až tři měsíce

Suché pot-pourri vydrží vydávat vůní dva až tři měsíce. Nenechávejte ho však na přímém slunečním světle, rychle pak ztrácí vůni i barvu. 

Pro obnovení vůně uložte opatrně pot-pourri do uzavíratelného igelitového sáčku, přidejte několik kapek esenciálního oleje, uzavřete, lehce protřepejte a nechte několik dní odležet. 

Zdroj: aktualizovaný autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada