Kdy sklízet česnek: poznáte tu správnou chvíli? Nezničte si úrodu a jeho dlouhodobé skladování špatným načasováním sklizně

Metod k určení nejvhodnější doby sklizně cibulí existuje celá řada, najdete je na internetu, v odborných knihách či pořadech, ale nikdy není jedna jediná metoda ta stoprocentně účinná i pro vás. Z toho plyne jediné: nejcennější je vlastní zkušenost pěstitele s konkrétní odrůdou v konkrétních půdních i klimatických podmínkách. Zkrátka jeden rok vyzkoušíte jednu metodu, a když nebudete spokojeni s výší úrody, příští rok vyzkoušíte metodu jinou. Jisté ale je, že česnek zpravidla během července sklidíme všechen, ať paličák či nepaličák.

Jak poznat, kdy sklidit česnek?

U česneku je růst cibulí tzv. palic nejintenzivnější poslední tři týdny před sklizní, proto má předčasná sklizeň negativní dopad i na velikost výnosu. Na druhou stranu, pokud necháte česnek v půdě dlouho, budou cibule přezrálé, složené cibule česneku se začnou rozpadat na jednotlivé stroužky a zvyšuje se tak riziko rozvoje skládkových chorob (plísně a hniloby) a významně se snižuje skladovatelnost cibulí.

Paličák nebo nepaličák? To je ta zásadní otázka

U česneku budou indikátory zralosti česnekových cibulí (palic) záviset na typu odrůdy. Buď máte česnek paličák nebo nepaličák, přičemž oba dva mají svá pro a proti.

Česnek paličák vytváří během zrání květní stvol, který je v horní části ukončen toulcem, obsahujícím malé pacibulky. Tvorba těchto pacibulek ale odčerpává velké množství asimilátů, které potřebujeme mít v cibuli. Z tohoto důvodu česnek paličák tzv. odhlávkujeme, tzn., odstraníme květenství a tím podpoříme ukládání asimilátů do cibule. Dobré je, pokud i pár rostlin česneku necháte neodhlávkovaných, abyste přesně poznali tu správnou dobu sklizně. Je to ve chvíli, kdy se vrcholová část květního stvolu směřujícího dolů k zemi začne otáčet směrem nahoru. Ve chvíli, kdy se květní stvol téměř narovná, nastal ten správný čas ke sklizni česneku.

 

U nepaličáků je celý proces mnohem jednodušší, protože tento typ česneku květní stvol netvoří. Zde se správná doba sklizně řídí zasycháním špiček listů a ohýbáním nati. Určitým ukazatelem vhodného termínu je fáze, ve které je na rostlině ještě 5 dužnatých (i žlutých) listů, které indikují počet dužnatých suknic na cibuli.

Jak sklidit a uskladnit česnek?

Jakmile tedy konečně nastane vhodná doba, česnek buď vyryjeme rycími vidlemi, rýčem či si pomůžeme malou lopatkou. Po vyrytí ho ale nesmíte ihned ukládat a skladovat, ale stejně jako se to dělá u cibule, necháte ho na záhoně doschnout. Pokud víte, že má třeba pršet, uložte ho někde doma pod střechu na suchém a stinném místě s mírným prouděním vzduchu. Po proschnutí zkrátíme nať i kořeny (nať na délku okolo 3 cm a kořeny na 0,5 cm). Často ale česnek tím, jak leží někde v záhoně, ztrácí na kvalitě, proto je lepší ho svázat do menších svazků, které pověsíte na místo, kde je sucho a průvan.

Malá rada na závěr: pozor na zloděje

A taková malá rada na závěr. Máte-li pozemek s česnekem někde mimo domov, třeba na chatě, kam jezdíte max. 1x týdně, nenechávejte česnek ležet jen tak na záhoně. Česnek je totiž v dnešní době ceněnou komoditou a bývá velkým lákadlem pro nepoctivé zájemce, kteří vám ho z vašeho pozemku odcizí a prodají ho někde na trhu. Pro jistotu si tedy česnek odvezte s sebou domů.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada