Jak rozeznat česnek paličák od nepaličáku

České odrůdy česneku setého (Allium sativum) jsou zastoupeny především vybíhavými paličáky, importované česneky bývají obvykle nekvetoucí nepaličáky. I mezi českými česneky ale najdete nepaličáky. Cibule tuzemských odrůd jsou však složené nejčastěji z 5 až 8, ale i 12 velkých stroužků ostré vůně a jsou kryty několika pevnými slupkami čistě bílé či nafialovělé barvy. Dovozový česnek může mít i 25 stroužků. 

Připravte se na sázení ozimého česneku

Paličák a nepaličák – jaký je rozdíl? 

Česnek paličák (Allium sativum var. ophioscorodon) vytváří dlouhý  květní stonek, jehož konec se spirálovitě stáčí. V kulovitém květenství (palici – odtud označení paličák) se vyvíjejí na sebe hustě natlačené drobné pacibulky (mezi nimi je často jen několik, zpravidla sterilních květů), které je možné nejen konzumovat, ale také sázet. Květní stonek je nutné odstranit, jakmile se objeví, protože jinak se snižuje výnos. Stroužky směřují v cibuli ke středu, jsou velké, lépe se zpracovávají a mají více fialového zbarvení. Česneková cibule má uprostřed tvrdý stvol, kterým ke stroužkům proudí více vzduchu. V EU jsme jediná země, která dává přednost paličákům. 

Česnek nepaličák (Allium sativum var. sativum) přiměli šlechtitelé, aby vložil veškerou sílu (obsah silic a intenzitu chuti) do stroužků, které tvoří složenou cibuli. Nepaličák proto nevytváří květní stonek (je bez palice drobných květů  odtud nepaličák). Stroužky jsou v česnekové palici uspořádané nepravidelně (jakoby ve spirále) a střed vyplňují drobnější stroužky. Předností nepaličáků je spolehlivější výnos, snadnější pěstování delší skladovatelnost.

Okrasný česnek s kulatou hlavičkou květů

Množení z pacibulek – jen u paličáků 

Z uvedeného plyne, že množení česneku pacibulkami je možné pouze u paličáků. Je však náročnější než běžné pěstování ze stroužků. Proč k němu tedy přistupovat? Důvod je prostý – rostliny z pacibulek jsou podle zkušeností méně náchylné k chorobám (pomáhají ozdravit sadbu), protože je neohrožují původci chorob přebývající v půdě. Česnek z nich je kromě toho větší, ovšem za předpokladu, že vynaložíte vyšší dávku trpělivosti. V prvním roce totiž tvoří rostliny nejprve nedělené cibule, statné cibule složené z jednotlivých stroužků se objeví teprve v následujícím roce. 

Chcete-li pěstovat česnek z pacibulek, vysaďte je na podzim (nečekejte do listopadu, vysazujte je už v září) anebo časně zjara do půdy ve vzdálenosti 3 cm. V létě (v červenci) sklidíte kulaté nedělené cibule česneku, které až do podzimního sázení skladujte na teplém, stinném a vzdušném místě. 

Mechové stěny dodají interiéru kousek přírody

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada