Obávaný škůdce česneku útočí: ochraňte ozimý česnek před houbomilkou včas, jinak přijdete o celou úrodu

Houbomilka česneková (Suillia lurida) škodí výhradně na ozimém česneku, protože v době jejího náletu není ještě jarní česnek vzešlý. Larvy houbomilky vyžírají stonky rostlin a báze listů, ty následně vadnou, žloutnou a rostliny se deformují. Ranami navíc vnikají do česneku bakterie a plísně, které způsobují hniloby. Pokud rostliny nezajdou, rostou pomalu, nevytvářejí česnekové cibule (nebo jen malé). 

Houbomilka vypadá jako hnědá moucha

Houbomilka je „hnědá moucha“, která klade po jednom vajíčku do listové pochvy vzcházejícího česneku obvykle hned nad zemí (dospělá houbomilka přezimuje v půdě). Co rostlina, to jedno vajíčko. Z vajíček se vylíhnou doběla zbarvené larvy velké asi centimetr, které česnek následně poškozují. 

Nepěstujte česnek stále na stejném místě

Jako preventivní opatření proti houbomilce funguje, pokud na stejném místě nepěstujete česnek (a také cibuli nebo pór) minimálně čtyři roky po sobě. Nevysazujte je však ani na vedlejší záhon: houbomilka sice špatné létá, ale na sousední plochu doletí. Napadení houbomilkou česnekovou snížíte i zakrytím porostu bílou netkanou textilií, kterou odstraňte až v dubnu. Pokud nic nepomáhá, vysaďte si příště jen jarní odrůdy česneku. 

Chemická ochrana se řídí teplotou půdy

Proti dospělé houbomilce můžete zasáhnout i chemicky. Termín se určuje podle teploty půdy: pokud má po tři dny za sebou 10 °C, nastal ten správný čas na postřik, který je nutné ještě po 14 dnech zopakovat. Z přípravků dobře poslouží kontaktní insekticidy proti dospělé houbomilce. Doporučuje se např. Karate se Zeon technologií 5 CS (na konci března 2023 ale končí povolení k jeho prodeji) nebo Samuraj (se stejnou platností).  

Zdroj: aktualizovaný autorský článek 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada