Tip: Zbavte se chorob a škůdců u pokojových rostlin jednoduchým fíglem. Snadná vychytávka s česnekem může vaše rostliny zachránit

Fígl s česnekem je známý odpradávna

Naše babičky fígl s česnekem znaly a využívaly ho nejen v domácnosti, ale i na zahradě, kde má úplně stejné účinky na rostliny. Že je česnek zdravý pro naše tělo, to víme, ale že je velice prospěšný i pro rostliny, to už ví málokdo. Tato aromatická cibulovina nejen dodá vašim rostlinám řadu vitamínů a minerálů, takže ani to hnojivo nakonec nemusíte kupovat, ale díky tomu, že je antibakteriální působí rovněž jako prevence proti houbových chorobám, především plísním, ale také před škůdci, protože jeho aroma nemá řada z nich moc v lásce.

Jak česnek pro pokojové rostliny použít? Existují dvě možnosti

Tou první je, že stroužek česnek zkrátka zahrabete do substrátu k rostlině, zhruba do hloubky 1-2 cm. Česnek můžete oloupat a klidně i rozpůlit či nadrtit, protože by se také mohlo stát, že vám začne v substrátu klíčit. Zhruba po týdnu, tím jak rostliny zaléváte, začne česnek v půdě zahnívat, tak ho vyndejte a tuto ozdravnou česnekovou kúru dopřejte rostlinám jednou za 2 měsíce. Účinek česneku na rostliny poznáte, jsou zdravé, silné a vyživené.

Česneková zálivka má stejné účinky

Další možností, jak rostlinám dopřát pozitivních účinků česneku je, vyrobit si česnekovou zálivku. Stačí, když rozdrtíte pár stroužků česneku, namočíte do litru vody a necháte dva dny louhovat. Pak už stačí jen nálevem zalít pokojové rostliny. Hnojivou a zároveň léčivou česnekovou zálivku je možné použít i v rozprašovači, čímž se česnek dostane na listy, kde bude preventivně ošetřovat rostliny proti plísni.

Obě metody můžete použít také k ochraně venkovních rostlin, především ve skleníku či pařeništi, kde je výskyt plísní velmi častý.

Výskyt plísní můžeme minimalizovat: pozor při větrání v zimě

Díky tomu, že máme doma často přetopeno a vlhko, mají plísně optimální podmínky pro své působení. Nejen, že jsou nebezpečné pro naše rostliny, ale především i pro naše zdraví. Spory z nich totiž dýcháme a často si tím v budoucnu způsobíme dýchací potíže. Bílé chomáčky na povrchu substrátu tedy nejsou žádoucí a k zamezení jejich vzniku pomůže právě česnek. Aby se v bytě nešířily plísně, je důležité také pravidelně větrat. V těchto mrazivých dnech ale buďte při větrání velmi opatrní, a ještě před tím, než okno otevřete, ochraňte pokojové rostliny před nepříznivým mrazivým vzduchem a dejte je třeba do vedlejší místnosti. Jedním vyvětráním totiž můžete o některé choulostivější rostliny také přijít.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada