Chcete znát všechny rostliny, které "potkáte" venku? Stačí použít telefon. S určováním rostlin pomůže jednoduchá aplikace

Chcete znát rostliny, které "potkáte" venku? Stačí použít telefon.

Také se často pozastavíte u neznámé rostliny a toužíte znát její název, abyste si ji mohli pořídit na vlastní zahradu? Pak vám může pomoci váš mobilní telefon. V posledních pěti letech došlo v nabídce aplikací k určování rostlin k ohromnému nárůstu. A mnoho z nich je ke stažení a užívání zcela zdarma!

Současné dostupné aplikace dělí do dvou skupin. Jedna skupina nabízí v podstatě jednoduché atlasy rostlin, ve kterých si musíte sami dohledat, o jakou rostlinu se jedná. Druhá skupina pak nabízí aplikace se speciálním softwarem, který používá složitou technologii neuronové sítě, která vám na základě fotografie během pár sekund určí druh vyfocené rostliny. Jedná se zpravidla o aplikace s ohromným počtem fotografií v databázi, vytvořenými jak vědci, tak širokou uživatelskou základnou.

A věřte, že i zahradní architekti při své práci po těchto aplikacích sáhnou. Není totiž v lidských silách, při dnešním nabízeném sortimentu rostlin, znát všechny rostliny a jejich kultivary.

Určování rostlin
Info ikona

Jakou aplikaci vybrat?

Aplikace osobně otestovala Zdeňka Černá, která se dlouhodobě zabývá možnostmi využití digitálních médií v přírodě a při ekovzdělávání na webu Hrajeme si chytře. A které by pro české uživatele doporučila?

PlantNet Identification 

Aplikace PlantNet Identification je součástí francouzského univerzitního projektu. Umožňuje určovat také rostliny užitkové a invazní, což ji odlišuje od ostatních podobných aplikací. Aplikace je zajímavá také rozsáhlostí. Z posledních údajů obsahuje více jak 18 000 druhů rostlin. Velkým plusem je její uživatelské rozhraní, které je poměrně intuitivní. Pomocí ikony fotoaparátu začnete rozpoznávání nové rostliny. Můžete si zvolit, zda chcete rostlinu vyfotit, nebo přidat fotografii z galerie (pokud jste venku bez internetového připojení a nafotíte si je k pozdějšímu určení). Poté vyberete, jakou část rostliny jste vyfotili (list, květ, plod). Aplikace vám nabídne do pár sekund odpovídající výsledky a zobrazí je v seznamu. Dalším výrazným plusem je také český název u řady rostlin. V neposlední řadě je také příjemné, že se můžete připojit rovnou na wikipedii a o určené rostlině si nastudovat další informace. Je zdarma.

Aplikace pro děti
Info ikona

Aby si děti k přírodě vytvořily kladný vztah, musíte na tom pracovat již odmala. Existuje třeba celá řada aplikací, které pomocí hry děti naučí mnoho zajímavostí o přírodě. Využijte tedy mobilních technologií ve svůj prospěch a uvidíte, že děti budou nadšené.

Flora Incognita 

Aplikace byla vyvinuta pod záštitou německé Technické Univerzity v Ilmenau. Nabízí 4 800 druhů typických pro střední Evropu a má v databázi téměř 1,8 milionu fotografií. Je dostupná jak pro Android, tak pro iOS. Má velice milé a příjemné uživatelské rozhraní, které je nadmíru intuitivní. Sami autoři upozorňují, že se aplikace zaměřuje na rostliny z přirozeného venkovního prostředí, ne na určování rostlin okrasných či interiérových. Poté, co rostlinu určíte, můžete si o ní přečíst také krátkou charakteristiku. Přesahem aplikace je, že fotografie slouží také k mapování určovaných druhů rostlin.Pro její použití musíte mít internetové připojení. Je zdarma a názvy rostlin jsou v angličtině a latině.

PlantId 

Webová aplikace s umělou inteligencí vyvinuta českou firmou FlowerChecker, ale zaměřená na rostliny z celého světa. Primární zdroj pro umělou inteligenci jsou data ze sesterské aplikace FlowerChecker. Aplikace určuje rostliny v angličtině a latině a nabízí k určení kolem 8 tisíc druhů rostlin. Nejvíce druhů v databázi je ze Severní Ameriky a Západní Evropy. Aplikace je zdarma a pro její použití potřebujete internetové připojení.

Aplikace pro zahradníky
Info ikona

Pokud se potřebujete někoho reálně zeptat, využijte sociální sítě

Pokud jste fanouškem sociálních sítí a nepotřebujete znát název rostliny okamžitě, můžete neznámou květenu určovat také na Facebooku. Stačí se přidat ke skupině Určování rostlin a zveřejnit dotaz s fotografií. Většinou velice rychle někdo zareaguje. Pokud někdo nezkušený střílí od boku, správci ho rychle zkrotí a rostlinu přeurčí.

Vezměte tedy svůj mobilní telefon bez výčitek s sebou na procházku a vzdělávejte nejenom své děti, ale i sebe.

Zdroj: ucimesevenku.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada