Nevyhazujte kávovou sedlinu, je to úžasné hnojivo a některé rostliny ji milují: odpudíte tak slimáky a přilákáte žížaly

Obecně by se dalo říci, že rostlinám, které milují kyselé pH půdy, tedy rašelinu, kávová sedlina prospěje. Na druhou stranu, rostliny preferující zásadité či neutrální půdy z kávové sedliny nadšené nebudou. Pozor tedy na to, kam „lógr“ vysypete, ať neuděláte více škody, než užitku.

Proč je kávová sedlina tak prospěšná: žízaly ji milují, slimáci nesnáší

Ačkoliv byste to do sedliny neřekly, obsahuje řadu cenných a pro rostliny potřebných látek. Jedná se především o cenné minerály jako je dusík, draslík, fosfor a hořčík, bez kterých by žádná rostlina nerostla. Přidáním kávové sedliny do substrátu nebo půdy na venkovním záhonu podpoříte růst a bohatší kvetení rostlin.

Vylepšíte také vlastnosti substrátu či půdy okolo rostlin, ten je díky tomu kypřejší, lépe drží vlhkost a vůně kávy láká žížaly, které se v půdě budou více držet. Kdo ale vůni kávy vážně nemusí, jsou slimáci, což je dost dobrý důvod, proč sedlinu nevyhazovat.

Jaké rostliny vás za kávovou sedlinu budou milovat: nejen ty vřesovištní

Přihnojení kávovou sedlinou uvítají nejen zahradní rostliny, ale také některé pokojové rostliny. Mezi typické vřesovištní rostliny patří především oblíbené vřesy i rododendrony, vřesy a vřesovce, kanadské borůvky, azalky, kapradiny, růže, ale i rajčata či jahody. Pokud milujete modře zbarvené hortenzie, právě kyselé pH má na svědomí změnu barvy v blankytně modrou. Sedlinou dokonce oživíte i trávník.

I pokojové rostliny si dají šálek lahodné kávy

Zřejmě vás to nikdy ani nenapadlo, lít sedlinu k pokojovým rostlinám, ale tím je ochuzujete o pořádnou dávku živin, tak se to určitě naučte. I u nich totiž platí, že je vyživíte a vůně kávy odláká případné škůdce, kteří by na rostlinách řádili. Kávu přidejte k orchidejím, toulcovkám, bramboříku, tlustici, africké fialce nebo vánočnímu kaktusu.

Ne všechny rostliny budou z kávy nadšené: hlavně ji nelijte k levanduli

Bylinky, především tymián a oregano, nebo třeba takové sukulenty, by kávová sedlina příliš nepotěšila. Radost neuděláte ani levanduli nebo oleandru.

Jak sedlinu nejlépe použít: prostě ji usušte

Sice již víme, které rostliny nám za trochu kávy poděkují, a které ne, nicméně je také na místě si říci, jakým způsobem kávovou sedlinu rostlinám dávkujeme. Asi tou nejlepší variantou je, když budete „lógr“ pravidelně schraňovat a sušit, třeba na novinách a až ho nastřádáte více a bude suchý, nasypte ho k vybraným rostlinám a trochu zahrabte. To je celé. Někdo také vylévá studený lógr s trochou vody přímo k rostlinám, i to je možnost, jak ho aplikovat.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada