Jaká zelenina se dá pěstovat na balkoně: snadný a rychlý návod jak na to, abyste se v létě dočkali plodů své práce

Při cenách (a kolikrát i kvalitě) zeleniny v obchodech se není moc co divit, že si stále víc lidí touží vypěstovat aspoň trochu vlastního jídla na balkoně nebo minimalistické zahrádce. Připravili jsme pro vás snadný a rychlý návod, jak na balkonové pěstování, abyste se v létě dočkali plodů své práce. Balkonové zahradničení totiž má svá specifika.

 

Slunný balkon je ideální, ale…

V podstatě každá zelenina miluje slunce a bez něj bude jen stěží dobře prospívat, ale všeho moc škodí. Nejlepší volbou je balkon orientovaný na západ, jihozápad nebo jih. Pokud máte balkon orientovaný na jih, je důležité najít možnost, jak rostlinám v tom největším parnu přistínit. 

Alfou omegou jsou vhodné nádoby. Samozřejmě můžete využít menší květináče, ale pro pěstování zeleniny jsou fajn buď velké květináče nebo ještě lépe samozavlažovací truhlíky adekvátní velikosti pěstovaných rostlin. Ty vám v průběhu léta usnadní práci a dovolí aspoň na pár dní odjet na dovolenou.

Nepodceňujte ani volbu substrátu, rostliny na balkoně nemají jinou možnost, odkud brát živiny, než právě ze substrátu. Počítejte s tím, že bude potřeba ho i v průběhu sezóny dopovat. Ideální organickými hnojivy jako jsou kompost, hmyzí guano, granulovaný hnůj nebo probiotika. Zvlášť plodová zelenina je na živiny hodně náročná a jejich nedostatek vám neodpustí.

 

Co se dá pěstovat na balkoně

Protřelí balkonoví zahradníci by vám řekli, že všechno. Od bylinek až po stromy. Pro začátek ale začněte zlehka a každoročně třeba přidejte další druh.

I nezkušeným v menších truhlících nebo květináčích poroste listová zelenina, špenát, rukola. Ani jedno z toho není nijak náročné a vystačí si i s menším květináčem.

Pustit se můžete klidně i do kořenové zeleniny, ale musíte myslet na to, aby byly nádoby dostatečně hluboké a mrkev nebo ředkvičky měly dost prostoru pro růst do země. Vhodnější jsou proto druhy, které jsou spíš kulaté než extra dlouhé.

 

Jestli si troufnete i na plodovou zeleninu, rozhodně vás podpoříme. Rozhodně ale vše sázejte do velkých truhlíků nebo květináčů (klidně využijte třeba i kyblíčky od granulí pro kočku), minimálně by každý měl mít alespoň 15 litrový objem. Za pokus stojí rajčata, papriky, ale i okurky (těm dopřejte oporu), lilky nebo cukety. Vždy volte spíš menší odrůdy, určené pro balkonové pěstování (tuto informaci najdete na sáčcích se semínky nebo v zahradnictví u popisu sazenic).

Když se pustíte do bylinek v květináči, na podzim oceníte možnost přestěhovat je domů na parapet a mít i v zimě čerstvé koření.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada