Jak správně vysévat a pěstovat cukrový hrášek

Cukrový hrášek se na rozdíl od hrachu dřeňového konzumuje celý  semena se nevyloupávají, protože lusky neobsahují vnitřní pergamenovou vrstvu a jedí se v celku. Pěstuje se stejně jako dřeňový, ale má radši lehčí půdu a vyšší oporu. Vysévat ho můžete od dubna do června. Sklízí se, jakmile se v průsvitných luscích začnou rýsovat malá semena.

Prohlédněte si zajímavé zahrady a parky ve vašem okolí

Příprava záhonu před výsevem 

Před výsevem nakypřete půdu a zapracujte do ní trochu vyzrálého kompostu, abyste zlepšili její strukturu. S výsevem cukrového hrachu počkejte až do začátku nebo poloviny dubna (záleží na počasí). Sázecím kolíkem vytvořte v půdě řádek hluboký asi 3 cm. Dlouhé prkno položené přes záhon poslouží jako pravítko a zároveň zabrání přílišnému zhutnění půdy. 

Chcete-li sklízet co nejdřív, vyzkoušejte velmi ranou odrůdu ’Ambrosia (vegetační doba 55 dnů). Velkou úrodu poskytuje zase polopozdní vzrůstná odrůda ’Sweet Salome (150–200 cm, lusky 10 cm).

Kdy a jak vysít, předpěstovat a vysazovat zeleninu

Jak vysévat cukrový hrášek 

Hrách vysévejte do řádků po jednom semenu v rozestupu 3 až 5 cm (viz doporučení na sáčku se semeny). Po výsevu řádky ručně nebo lopatkou zahrňte a půdu lehce přimáčkněte, aby byla semena v kontaktu se zeminou. 

Na druhé straně pomocného prkna můžete vytvořit další řádek a výsev zopakovat. Mezi jednotlivými dvouřádky nechte odstup 30 až 50 cm (podle odrůdy). Konce řádků označte dřevěným kolíkem – poslouží jako orientační body při vytváření opory.

Proč a jak sít mrkev a petržel na podzim

Výsev i sadbu hrachu zalévejte 

Po výsevu důkladně zalijte záhon jemnou sprchou z konve nebo hadice (abyste semena nevyplavili). Pokud je jaro teplé a chudé na srážky, zalévejte záhon pravidelně. Zpočátku aby vyklíčené rostlinky nezaschly, později aby se lusky dobře vyvíjely a byly křehké. 

Půdu nehnojte, hrách je nenáročný na živiny. Pomocí hlízkových bakterií na kořenech totiž dokáže vázat vzdušný dusík, přeměnit jej a využít k růstu.

Zimní saláty: na podzim sít, na jaře sklízet

Hrách potřebuje při růstu oporu 

Jako opora pro hrách dobře poslouží třeba větve zbylé po řezu stromů (měly by být min. metr dlouhé). Zapíchněte je vždy mezi dva sousední řádky. Použít můžete také pletivo nebo síť. Mezi řádkem a oporou by mělo být zhruba 10 cm. Jakmile mladé cukrové hrášky dorostou do výšky 15 cm, mírně je přihrňte zeminou, což jim rovněž zvýší stabilitu.  

Hrášek ve smíšeném záhonu 

Hrách se často využívá pro smíšené kultury. K dobrým sousedům patří kedluben, mrkev, hlávkový salát a ředkvičky, k méně vhodným fazole, brambory, cibule a rajčata. Než hrách ale znovu vysejete na stejné místo, měli byste tři nebo čtyři roky počkat.

Jak předkličovat a zakořeňovat hlízy brambor

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada