Truhlíky na balkoně osaďte jarními rostlinami: vyberte ty nejkrásnější druhy, které zvládnou i nepřízeň počasí

Barevné květiny pozitivně ovlivňují naši psychiku

Osázený truhlík v nás vždy probudí příjemné pocity a leckdy vykouzlí i úsměv na tváři. Právě teď si truhlíky a různé nádoby můžete osázet jarními rostlinami, které nejsou žádné citlivky a zvládnou i chladnější počasí. Určitě jste si všimli, že obchody teď praskají ve švech a nabízí vám škálu jarních rostlin, které kvetou. Nebojte se je vysadit, udělají vám velkou parádu. Kterými rostlinami si můžete zpříjemnit první jarní dny?

Cibuloviny jasně vedou

Když se řekne jaro, většina z nás si představí různé cibuloviny. Mezi nimi jsou nejvíce odolné vůči chladu především modřence, hyacinty, krokusy a narcisy.

Krokus

Krokus neboli šafrán (Crocus sp.) je cibulovina, která kvete jako jedna z prvních, často i pod sněhem. Krokusy kvetou buď na podzim nebo na jaře. Vysazují se volně na záhony či do skalky, ale lze je bez problémů pěstovat také v truhlíku a v nádobě. Krokusy zakoupíte v různých odstínech barvy fialové, žluté, modré a bílé. Po odkvětu stará cibulka odumírá a na její místo se dostane cibulka nová, takže krokusy si pak žijí svým životem a nemusíte se o ně starat.

Modřence

Modřence (Muscari sp.) jsou oblíbené cibuloviny, které se dokážou velmi rychle rozrůst po velké ploše. Velmi krásné jsou právě na Velikonoce, kdy je v nádobě doplníte velikonočními dekoracemi. Modřence vynikají svojí nádhernou modrou barvou květů, které jsou lákadlem pro opylovače. Existují ještě bílé kultivary modřence, ale ty nejsou tak efektivní a časté. Modřence pěstujte nejlépe volně na záhoně někde pod stromy nebo v nádobě. Nepěstujte ho na skalce, kde se dokáže velmi rychle rozrůst a svými listy překrýt ostatní skalničky.

Hyacint

Hyacinty (Hyacinthus sp.) je ta nejvoňavější cibulovina, která se dobře pěstuje jak volně  v půdě, tak i v nádobě či jen v květináči, který máte doma na stole. Jsou dostupné v různých barvách a většinou v obchodě platí to, že jako barvu má květináč, takovou barvu by měly mít i květy. Hyacinty navodí tu správnou, jarní náladu, ale protože jsou velmi aromatické, citlivější lidé by si je do bytu dávat neměli.

Narcis

Narcisy (Narcissus sp.) jsou klasické cibuloviny, které kvetou velmi brzy na jaře, často před tulipány. Typická žlutá či bílá barva květů, často velmi výrazně vonných, je typická pro jarní období. Je celá řada druhů a kultivarů, od nízkých po vyšší používaných k řezu a rozlišují se dle délky pakorunky. Chcete-li si narcis uříznout do vázy, nikdy je nekombinujte s jinými rostlinami, protože narcisy ze stonků vypouští sliz, který ostatní rostliny zničí. Pokud chcete narcis kombinovat s jinými rostlinami, nechte ho přes noc vyslizovatět ve vodě a teprve potom ho kombinujte s jinými rostlinami.

Jarní krásky, které nikdy neomrzí

Macešky

Macešky (Viola sp.) jsou v této době v plném květu a hodí se jak do truhlíků, tak i k výzdobě hrobů. Jsou stále oblíbenější, protože nejen, že jsou naprosto nenáročné a kvetou i za mrazu, ale jsou v prodeji v nepřeberném množství barev a velikostí a jsou velmi vhodné pro velikonoční osázení nádob. Když je ještě dozdobíte nějakou dekorací, výsledek bude dokonalý.

Sedmikrásky

Sedmikrásky (Bellis sp.) miluje snad každý a jedná se o typické jarní květiny. V sortimentu jsou rovněž sedmikrásky velkokvěté v odstínech barvy červené a růžové. Sedmikrásky mají vždy žlutý střed a ty, které rostou planě můžete opatrně vyrýt a přesadit si je do nádoby či do osení. Udělají tak parádu jak v truhlíku, tak v nádobě na hrobech.

Primule

Primulky (Primula sp.) si můžete v obchodech koupit už od ledna a jsou to typičtí poslové jara. Po odkvětu ji na jaře můžete přesadit do zahrady na volné záhony a primulka vám tak pokvete každým rokem na jaře. Primulky se, díky své barevné škále květů, hodí pro různé dekorace a dobře odolávají nepříznivému počasí. Právě v těchto dnech kvetou na venkovních záhonech.

Pomněnka

Pomněnky (Myosotis sp.) jako typické rostliny s blankytně modrými květy. Mnoho pěstitelů je na svých záhonech považuje za plevel, protože občas se pomněnky mohou rozrůstat a pak zastíní ostatní rostliny. Nicméně, pro jejich krásu jim to většina z nás promine. V obchodě lze zakoupit také pomněnky s květy v bílé či růžové barvě. V truhlíku se dobře kombinují s ostatními jarními rostlinami.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada