Jak na zahradě urychlit rozklad velkého pařezu

Problémem může být zvláště pařez po statném stromu. Velké pařezy se nedají snadno vykopat a pro použití těžší mechanizace v zahradě často nebývá místo. I proto se nechává zbylá dřevní hmota v půdě rozložit. Jde sice o dlouhodobý proces, ale je možné ho urychlit pomocí řetězové pily a kompostu.

Při práci s „řetězovkou“ myslete na bezpečnost 

Každý, kdo pracuje s motorovou pilou, by si měl pořídit protipořezové kalhoty a boty, ochranný štít obličeje, sluchátka a pracovní rukavice. Pořídit si je ovšem nestačí. Ochranné pomůcky opravdu používejte a nasaďte si je dřív, než pilu nastartujete. 

Povrch pařezu zdrsněte a do drážek nasypte kompost 

Nejprve povrch pařezu zdrsněte, resp. motorovou pilou ho podélně prořezejte vždy ve vzdálenosti 5 cm. Pak ke vzniklým drážkám vytvořte příčné řezy – pilu nasaďte v úhlu 90° a podobným způsobem veďte příčné řezy tak, aby se vytvořil vzor šachovnice. Na pilu nasaďte raději starý řetěz, i přesto ale dávejte dobrý pozor, abyste list pily udrželi během práce ve dřevě (při kontaktu s půdou se rychle tupí).

Pro zrychlené tlení pařezu si připravte napolo vyzrálý kompost a promíchejte ho s některým z urychlovačů kompostu. Směs pak velkoryse vršte a rozhrnujte po prořezané ploše pařezu. Nakonec ji smetáčkem důkladně zapravte do všech drážek, dokud je zcela nezaplníte. 

Místo pily je možné také použít vrtačku s dlouhým a širokým vrtákem a vyvrtat do pařezu těsně vedle sebe hluboké otvory. Ty pak vyplňte připraveným kompostem. 

Mikroorganismy a dřevokazné houby si s pařezem poradí 

Takto ošetřený pařez začnou v brzké době postupně rozkládat mikroorganismydřevokazné houby. Aby měly rozkladné organismy stále dostatek potravy, přidávejte do prořezaných škvír a tvořících se skulin pravidelně trochu urychlovače kompostu anebo organického hnojiva, případně pařez vlhčete. I tak bude podle druhu dřeva trvat 5 až 10 let, než se pařez rozloží.  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada