Motorová pila: k domu pořiďte elektrickou, do lesa benzinovou

Pokud si hodláte koupit řetězovou pilu, stojíte před nesnadnou volbou a musíte se rozhodnout: benzinová, elektrická s kabelem nebo s akumulátorem?

Benzin, kabel, nebo baterie?

Pracujete-li s pilou často a někdy i v lese, je nejlepší volbou benzinový model. Když dojde palivo, rychle ho doplníte. Pro příležitostného uživatele je ale údržba spalovacího motoru náročnější než péče o elektrickou pilu, kterou spolehlivě spustíte pouhým stisknutím tlačítka Start. Elektrické pily navíc pracují bez emisí. 

Jestliže s řetězovou pilou pouze krátíte palivové dřevo v blízkosti domu, poradíte si snadno i s elektrickou pilou s přívodním kabelem. Ten ale omezuje jiné práce hlouběji v zahradě. Na údržbu stromů jsou ideální vyvětvovací pily, s nimiž můžete prořezat korunu rovnou ze země. 

Akumulátorové pily nejsou dnes výkonnostně o nic horší než benzinové. Ovšem baterie jsou drahé, obzvlášť pokud jich pro plynulost práce potřebujete několik. Pořízení aku řetězové pily se zlevní, pokud už vlastníte jiný aku zahradní stroj od stejného výrobce, například křovinořez nebo sekačku na trávu, a baterie, které už máte, můžete použít i do nové pily. 

Řetěz pily čistěte po každém použití

Ať už si ale vyberete jakýkoli model motorové pily, každý je nutné čistit. Pravidelná údržba ovlivní výkon a životnost pily i vaši bezpečnost. Jak na to? Odejměte kryt pily a kartáčem nebo tlakem vzduchu z kompresoru odstraňte piliny. Pak vyčistěte řetěz. Na zbytky lepkavé pryskyřice použijte nejlépe speciální čisticí prostředky. Následně nasaďte řetěz zpět na list a zavřete kryt. Před dotažením musí být řetěz natolik napnutý, aby nemohl vyskočit z vodicí lišty, ale na druhé straně musí být natolik volný, aby se dal snadno opatrně posunovat ve směru pracovního pohybu a vy jste se mohli přesvědčit, že správně sedí. 

Jak nabrousit řetěz motorové pily

V momentě, kdy od pily nelétají třísky, ale pouze práší jemné piliny, je třeba nabrousit řetěz. Zuby řetězu můžete nabrousit sami pomocí kulatého pilníku. Důležité je, aby velikost pilníku odpovídala velikosti zubů. Jeden zub označte fixem a po dvou až třech tazích pilníkem zkontrolujte úbytek materiálu. Úhel ostření řezného zubu je dán typem řetězu a výrobcem. 

Pokud se ale na broušení necítíte, je lepší ho odnést do specializovaného servisu, kde ho dokonale naostří. Pro bezproblémové fungování pily nezapomínejte ani na mazání řetězu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada