Co s plesnivými okurkami? Neotálejte, ještě si stihnete užít okurkové žně

Plný sklep zavařených nakládaček nemusí být utopie. Okurky totiž mají relativně krátkou vegetační dobu, a to je pro všechny zahrádkáře skvělá zpráva! Od semínka až po první utrženou okurku totiž uplynou jen zhruba dva měsíce, takže když ještě teď vysejete semínka, můžete se na konci léta těšit na další sklizeň okurek.

 

O tipy, jak na to, jsme se podělili i v našem videu.

 

Jak pěstovat okurky během léta

Vlastně úplně stejně jako když si je předpěstováváte v dubnu. Semínko po jednom do země, buď do sadbovače nebo rovnou do země, pěkně do tepla a nezapomenout na zalévání. Žádné semínko nesmí při klíčení vyschnout. I kdyby se to stalo jen jednou, dál už neporoste a umře. Takže si hlídejte zálivku, teď v parných slunečných dnech je to opravdu důležité a když budete mít sadbovače venku, může se stát, že je budete muset zalít i dvakrát denně. Ale to úsilí se vyplatí. Díky teplu se totiž semínka probudí velmi rychle, už po pár dnech vykouknou malé sazeničky nad zem a díky dostatku světla budou silné hned odmalička. Samozřejmě, pokud je nedáte doma na severní parapet. Tam se jim nebude líbit ani v červenci.

 

Kdy přesadit okurky na záhon

U letních sazeniček není radno plýtvat časem a hlavně je nic neohrožuje. Tedy kromě slimáků, kteří jsou na kus šťavnatého listu připraveni vždy, a přemíry deště. Jakmile tedy budou mít rostliny čtyři lístky, na nic nečekejte a přesaďte je na finální stanoviště. Když dokážete najít místo někde pod stříškou, bude to ku prospěchu věci, protože jestli okurky něco nemají rády, je to voda na listech. A koncem léta je obvykle víc rosy i deště.

 

Jak zalévat okurky

Další péče o letní okurky je stejná jako u těch, co jste už ze záhonů odstranili (pozor, hlavně je nevyhazujte na kompost, plíseň by přežila do příští sezóny a měli byste hned od jara zaděláno na průšvih). Sazenice vydatně zalévejte, ale jen ke kořenům, listům se obloukem vyhněte. Vlhkosti na listech předejdete již zmíněným zastřešením a také tím, že jim hned od malička nabídnete oporu v podobě pevné sítě (může to být stavební kari síť) nebo čehokoliv jiného.

 

Jak sklízet okurky

Okurky sklízejte postupně, jakmile dorostou do velikosti, které jste chtěli docílit. V žádném případě je nenechávejte přerůstat. Rostliny by energii vkládaly do nesklizených plodů a nenasazovaly by na nové.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada