Ploštice, vosy a škvory na své zahradě tolerujte, mohou být pro vás užitečnými parťáky

Jakmile vidíme nějaký lezoucí hmyz, a platí to především v našich domácnostech, velká část lidí zkrátka vezme nějaký sprej či plácačku a nezvaného návštěvníka zlikviduje. Ne vždy ale musí být každý hmyz nebezpečný, byť některé druhy s určitou mírou nebezpečnosti máme tak nějak spojené. Třeba taková vosa. Jakmile se tento žlutočerně pruhovaný hmyz objeví v naší blízkosti, začneme panikařit, ohánět se rukama a hledat, čím bychom ji zničili. Samozřejmě, především teď v létě, kdy konzumujeme různé pokrmy či se snažíme sníst v klidu zmrzlinu, to bývá velmi nepříjemné. Ale věřte, že i taková vosa může být v přírodě užitečná.

Dravé ploštice nás zbaví mandelinek

Jestliže pěstujete brambory a každý rok trnete hrůzou, aby vám jejich porost nenapadla mandelinka bramborová, jejich nejčastější škůdce, tak právě ploštice byste měli na své zahradě tolerovat. Dravé ploštice jsou různě velké, mají nápadně zploštělý tvar těla, které je na vrchní straně kryté ploše skládanými polokrovkami. Ploštice sice vysávají pletiva rostlin a tím jim škodí, ale zároveň s pletivy vysávají také nepříjemné škůdce jako jsou mšice, svilušky, třásněnky a roztoči. Ploštice patří mezi významné přirozené nepřátele mandelinky a zvládne zlikvidovat velké množství jejich larev. Dokáže množství tohoto škůdce udržet na takové míře, že není nutné použít chemické prostředky na mandelinku. Dále ploštice požírá škůdce révy vinné zvaného hálčivec révový, což je pro oko neviditelný roztoč, který způsobuje zkadeření listů a usychání květenství u révy.

Vosa vás zbaví much

Ačkoliv ji máme spojenou s nepříjemnými věcmi, které léto nabízí, je i vosa v přírodě důležitá. Je pravda, že kromě toho, že nám znepříjemňují venkovní pobyty či konzumaci potravin, dokážou zničit i dozrávající sladké ovoce. Dospělé vosy se živí nektarem a ovocem, ve kterém vykusují jamky, takové ovoce pak většinou zahnívá a nelze jej konzumovat. Ale larvy vos se naopak živí hmyzem. Dospělé dělnice loví mouchy a housenky, které rozmělňují na kousíčky a nosí je do hnízda jako potravu larvám. Uvádí se, že 60 vos může za hodinu ulovit až 200 much. Jestliže se tedy vosy příliš nepřemnoží, vyplatí se nám je tolerovat.

Škvoři zalézají lidem do uší

Znáte tu pověru, že pokud budete spát venku, tak vám škvor zaleze do ucha a díky tomu můžete ohluchnout? Určitě ano. Ale pokud se jenom kvůli tomu pobytu venku vyhýbáte, můžeme vás uklidnit, že je to opravdu jen pověra a škvor nemá potřebu zalézat lidem do uší. Každopádně tento hmyz s dlouze protáhlým tělem má i na vaší zahradě své místo. Škvoři sice mají v oblibě jak rostlinnou, tak živočišnou potravu, ale ta živočišná převládá. A právě to je ten důvod, proč je tolerovat, protože jsou to přirození nepřátelé mšic.

Domeček pro škvory se hodí do každé zahrady

Pokud vás tedy tito rostlinní upíři každoročně trápí, právě škvory na zahradě tolerujte. Aby se jim u vás líbilo, vytvořte jim jednoduchý domeček ze zavěšeného květináče z pálené hlíny, který naplníte suchým senem nebo dřevitou vlnou. Do domečku škvoři zalézají přes den a v noci úkryt opouští a hledají otravu. Domeček tedy umístěte tam, kde vás mšice trápí a uvidíte, jak začnete škvory milovat.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.