Vratič obecný odpuzuje komáry, mouchy, mšice i šatní moly. Žluté květy využijete do suchých kytic

Dříve se vratič obecný nazýval kopretina vratič (Chrysanthemum vulgare), to proto, že jeho žlutá terčovitá květenství na první pohled připomínají kopretinu, které někdo otrhal okvětní lístky. Ve skutečnosti spolu rostliny nemají nic společného. Také jméno vratič má zajímavý původ. Dříve se totiž věřilo, že kdo utrhne vratič, který roste u cesty, ten se dozajista vrátí v pořádku domů. I když existuje i druhé vysvětlení. Kdo se napije odvaru z vratiče, ten se určitě pozvrací. Asi bude lepší, když zůstaneme u první možnosti. Vratič, ani odvar z něj ale raději neochutnávejte. Vratič je totiž jedovatý.

Vratič obecný (Tanacetum vulgare)

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), kterou můžete běžně potkat v naší přírodě. Původní areál výskytu vratiče není přesně určen, ale většinou se za něj pokládá jižní část Evropy, oblast Středomoří. Dnes je vratič obecný rozšířený téměř po celé Evropě, v části Asie i v Severní Americe.

Vratič obecný najdete u nás na okrajích polních cest, na suchých loukách, v příkopech i na okrajích lesů i na skládkách. Občas vyrůstá i na pastvinách, ale pasoucí se dobytek, koně i ovce se vratiči vyhýbají a nespásají jej. Vratič je naprosto nenáročný na půdu, daří se mu na slunci i v polostínu a jediné co nesnáší, je přemokřená půda.

Dekorace ze sušeného vratiče

Vratič obecný dorůstá do výšky až 150 cm a vykvétá po celé léto zajímavým květenstvím, které se nazývá chocholičnatá lata. Ta je složena z většího množství terčovitých úborů, zlatavě žluté barvy. Květenství vratiče si i po zaschnutí ponechává pěkný tvar i barvu. Proto se často využívá do suchých zimních kytic či do květinových věnců.

Vratič jako přírodní insekticid

  • Vratič obecný funguje v zahradě jako účinný odpuzovač nejrůznějších škůdců. Vysaďte vratič na okraj záhonů se zeleninou.
  • Výluh či odvar z vratiče účinně odpuzuje i blechy a štěnice.
  • Odvar z vratiče můžete použít i jako postřik proti padlí.
  • Nať vratiče obecného také pomáhá ochránit naše oděvy před moly. Proto můžete nasušit nať vratiče i s listy a květy, vložit ji do plátěného sáčku a zavěsit do skříně či vložit do prádelníku.
  • Rozkvetlý vratič natrhejte do vázy a postavte na stůl, kterému se od té doby vyhnou mouchy i komáři.

Jak připravit odvar z vratiče

Výrazně po kafru páchnoucí bylina odpuzuje nejednoho zahradního škůdce. Odvar z vratiče funguje proti mšicím, mravencům, dřepčíkům, běláskům i mandelinkám bramborovým.

  • 200 g čerstvých květů, natě a listů vratiče obecného
  • 5 l vody

Vodu přiveďte k varu, vložte nať s listy a květy vratiče a 30 minut povařte zakryté pokličkou na mírném ohni. Odvar nechte vychladnout, a pak jej přelijte přes jemné síto. Odvar se používá neředěný, naplněný do rozprašovače.

Zdroj:https://www.aromakh.cz/vratic-obecny-kopretina-v-barvach-podzimu; https://bylik.cz/zbozi/332-vratic-list.html?srsltid=AfmBOopRkAWGAnxrpxVWwSb-Gg7pArX9WPzYAhl6uqogPt5uYSjM0wSr