Mšice zdevastují zahradu i pokojovky. Zbavte se jich včas, levně a přírodní cestou

Existuje skoro 5 000 druhů a čeledí mšic, z nichž asi 850 žije i u nás. Pokud tedy řeknete, že máte na zahradě mšice, může jít o jeden z mnoha druhů. Pro příklad: mšice broskvoňové přezimují na broskvoni a žijí na řepě nebo bramborách.

Co se stane, když rostlinu napadnou mšice?

Mšice se ve velké skupině, která navíc stále roste, usadí na rostlinu. Ta se stane nejen jejich domovem, ale také zdrojem obživy, protože sají její šťávy, čímž ji oslabují. Kromě toho na ni přenášejí různé viry. Rostlina proto pomalu hyne.

 

Proč je jich tolik?

Představte si, že mšice mají za rok až 20 generací! To je opravdu velké množství, a tak když se u vás doma nebo na zahrádce objeví, musíte jednat rychle. 

K jejich rozmnožování dochází ve více cyklech. Z vajíček nebo přezimujících larev se na jaře vylíhnou mšice, které jsou považované za nové zakladatelky. Ty bez oplození kladou vajíčka, ze kterých se líhnou pouze samičky, které jsou jejich genetickou kopií. Některé z nich ovšem můžou mít křídla, což znamená, že se dostanou do širšího okolí. Množení poté pokračuje dál. Kladou vajíčka i rodí larvy, a ty se opět množí. Až ke konci tohoto cyklu se rodí samci s křídly a oplodňují samičky. Vajíčka, která takto vzniknou, přezimují, aby se z nich na jaře vylíhly nové zakladatelky.

S mravenci jsou za dobře

Mšice žijí v určité symbióze s mravenci, protože pokud se přesytí cukry, vylučují medovici. Ta mravencům chutná, a tak mšice chrání před tím, aby je napadaly jiné druhy hmyzu. A jejich vztah jde ještě dál! V případě některých druhů, přezimují vajíčka mšic přímo v mraveništi a jeho obyvatelé je na jaře donesou na hostitelskou rostlinu.

Babské rady, které pomáhají proti mšicím

  • V 1 litru vody asi hodinu pomalu vařte 50 g tabáku a tekutinu potom přelijte přes jemné sítko (můžete použít i punčochu) a zřeďte 1:1 vodou. Nakonec postříkejte napadené části rostlin.

  • Nakrájejte na plátky stroužky česneku a poklaďte je do květináče. Nakonec česnek přelijte vodou.

  • Nalijte do 1 litru vody decilitr řepkového oleje, a touto směsí ošetřete rostlinu.

  • Zalijte vroucí vodou slupky z několika cibulí a nechte 3 dny louhovat, potom výluh přeceďte a postříkejte rostlinu. Postup za pár dní opakujte.

  • Hýčkejte si na zahradě berušky, které se mšicemi živí. Postavte hmyzí domek, ve kterém se jistě nějaké slunéčko sedmitečné rádo zabydlí.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada