Jak uskladnit ovoce přes zimu: rady pro dům, sklep i byt, aby vám co nejdéle vydrželo

Ze stromů a keřů je až na pár vyjímek sklizeno a teď nastává otázka, co s tím? Kde ovoce uskladnit, aby vydrželo co nejdéle, byť tedy v domácích podmínkách ho jen málokdy dokážeme udržet v čerstvém stavu až do jara.

 

Jak skladovat ovoce, když máte sklep

Vzhledem k cenám stavebních prací se sklepy vyskytují většinou u starších domů. Přirozeně chladný a vlhký sklípek je pro ovoce i zeleninu doslova požehnáním a hodí se pro skladování většiny úrody. 

Ideální podmínky jsou pro většinu sklepů snadno dosažitelné: teplota do 10°C (lépe ale kolem 5°C) a vlhkost cca 70 %. Ve vlhčím sklepě by mohly plody začít rychleji plesnivět, v suchém zase rychle vysychají. 

Dejte pozor na přílišný chlad, měkkému ovoci by teploty blížící se nule nedělaly dobře, naopak jablka a hrušky si v teplotě těsně nad nulou budou libovat.

 

Jak uchovat ovoce bez sklepa

Bez sklepa ovoce nejspíš neudržíte tak dlouho v kondici, ale není to nemožné, když se pokusíte nasimulovat “sklepní” podmínky.

Najděte nejchladnější místo v domě, většinou to bývá spižírna nebo půda. V případě suché spižírny si můžete vypomoci miskou s vodou, kterou položíte na spodní polici. Na půdě zase může být ovoce nárazově vystaveno mrazu, proto můžete bedýnky obalit dekou (pozor, ne igelitem, to by se plody zapařily).

 

Skladování ovoce v bytě

V bytě je skladování ovoce největší výzvou. I tady si ale dokážete poradit. Hledejte co nejchladnější kouty, severní parapety nebo zádveří. Některé byty disponují i odvětrávanou spižní skříní, která je pro skladování ovoce také vhodná. 

V nejhorším případě se ovoce dá skladovat i ve spodní zásuvce lednice, byť to není ideální. Ke skladování je vhodný i balkon nebo lodžie, ty zasklené samozřejmě o něco víc. Když ale seženete vhodný box, např. z polystyrenu, bude ovoce v bezpečí před slunce mi mrazem. Jen ho občas vyvětrejte.

 

K ovoci přistupujte citlivě

Před skladováním ovoce dobře prohlédněte a uskladněte jen pevné zdravé plody bez známek potlučení nebo pomačkání. 

Pro uložení použijte čisté nízké plastové přepravky, případně papírové krabice a ovoce se snažte rozložit jen do jedné vrstvy. Bude se vám snadněji kontrolovat, zda nepodléhá zkáze. Alespoň jednou týdně zásoby zkontrolujte a vyházejte nahnilé plody, ať se choroba nerozšíří dál.

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada