Je známo, že pivoňky potřebují nějaký čas k tomu, aby zesílily a začaly bohatě kvést. Při nové výsadbě byste proto měli sáhnout po dvouletých až tříletých nebo rozdělených rostlinách. Ty se většinou rychle ujímají a od druhého nebo třetího roku ochotně kvetou.
Pivoňky vysazujte na slunce a mělce
Pivoňky se vysazují na podzim. Tehdy se prodávají jako prostokořenné, tedy kusy hlízovitých kořenů bez půdy. Některé odrůdy se nabízejí také jako zakořeněné rostliny v nádobách, které můžete vysazovat od února až do podzimu.
Dobré stanoviště vyberte pivoňkám hned napoprvé, protože přesazování jim nesvědčí. Potřebují plné slunce, propustnou půdu bohatou na živiny a prostor (asi metr čtvereční). Důležité je, abyste rostliny při výsadbě „neutopili“, tzn. nevysadili příliš hluboko, protože pak se špatně ujímají. Pupeny na kořenech proto překryjte jen asi 2 až 3 cm vysokou vrstvou půdy.
Dopřejte pivoňkám čas, zpočátku rostou pomalu
Pivoňky rostou zpočátku jen pomalu. Během prvního jara vytvoří jen několik stonků, často pouze jeden jediný. V prvních dvou letech odstraňujte květy ihned po odkvětu, aby se nevytvářela semena, což by rostliny oslabovalo. Čím jsou pivoňky starší, tím bohatěji a odrůdově typičtěji kvetou. Pokud tomu tak není, pak nezbývá než rostliny vyjmout a vysadit o něco mělčeji.
Na jaře pivoňky přihnojte organickým hnojivem
Jakmile se pivoňky ujmou a začnou kvést, nevyžadují už zpravidla žádnou zvláštní péči. Každý rok během rašení (v dubnu) byste je měli ale přihnojit plným hnojivem. Postupujte však opatrně, protože při nadměrném zásobení dusíkem bývají pivoňky citlivější k houbovým chorobám. Sáhněte proto raději po organickém hnojivu, které zajistí vyvážený poměr živin, působí dlouhodobě a stimuluje oživení půdy.