Přezimování fuchsií: při správném postupu se vám příští rok odvděčí dokonalými květy

Než však fuchsie přesunete na jejich zimoviště, je nutné je na přezimování připravit. Už začátkem září přestaňte rostliny přihnojovat, aby jejich výhony dostatečně vyzrály a zdřevnatěly. Zálivku mírně omezujte, záleží ale na počasí – za teplých dnů fuchsie zalévejte, aby neshodily předčasně listy. 

Fuchsie před zimou zkontrolujte a prořežte

Před koncem sezony fuchsie pravidelně kontrolujte, zda nejsou infikovány některou z rostlinných chorob nebo napadeny škůdcem. V případě potřeby proti nim zasáhněte včas, aby si je rostliny nepřenesly i na místo určené k přezimování. Z rostlin odstraňujte květy a také suché nebo poškozené listy či výhonky. 

Příliš rozkošatěné fuchsie s dlouhými výhony zastřihněte. Seřízněte je však max. o třetinu, na výraznější řez by rostliny zareagovaly bujným růstem, což by je zbytečně vysílilo. 

Zimoviště fuchsií by mělo být světlé a chladné

Venku se snažte ponechat fuchsie co nejdéle, max. do prvních mrazíků. Pak rostliny přeneste na bezmrazé místo. Ideální je světlá a chladná místnost, jako třeba nevytápěná chodba, veranda, zimní zahrada... Vhodná je teplota v rozmezí 5 až 10 °C

Pokud fuchsiím opadají listy, ať už kvůli teplotě, nebo předchozímu napadení nějakým patogenem, můžete rostliny zimovat i ve tmě. Počítejte ale s tím, že naberou na jaře mírné zpoždění. Pozor dejte vždy na průvan, který rostliny může i zahubit, a také kontakt se studenými povrchy, např. se sklem. Ve vytápěných pokojích fuchsie nepřezimujte. 

V zimě fuchsie zalévejte tak, aby nevyschla půda

Půdu v květináčích s fuchsiemi na podzim podle potřeby dosypte a nechte mírně vyschnout. V zimě rostliny zalévejte sporadicky – třeba po třech týdnech, vždy záleží na podmínkách – čím méně budou mít fuchsie světla, tím menší by měla být zálivka. Půda by však nikdy neměla úplně vyschnout

V příliš vlhkém prostředí mohou fuchsie trpět houbovými chorobami, proto je při každé zálivce zkontrolujte a příp. ošetřete fungicidem. Spadané listy z půdy odstraňujte. 

Na jaře fuchsie přesaďte do čerstvé půdy

Během března přezimovaným fuchsiím odstřihněte vytáhlé výhony, rostliny přesaďte do čerstvé půdy a přesuňte je na teplejší místo (10 až 20 °C). Přihnojit je můžete až když bude jasné, že se ujmuly. Do zahrady nebo na balkon je přeneste až ve druhé polovině května

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada