Prérijní záhony připomínají obrazy od Moneta: vysaďte si ty nejkrásnější květiny a získáte zahradu, kterou by vám i slavný malíř záviděl

O prérijních záhonech se mezi nadšenci zahrad a zahradničení v posledních letech hodně mluví. Jak by také ne, když letní počasí v našich krajích stále častěji trpí nedostatkem srážek a vysoké teploty trhají rekordy. Proto se můžeme inspirovat flórou severoamerických stepí, zvaných prérie.

Prérijní typ zahrady vysadil i slavný Monet

První zahradu, inspirovanou prérií, prý vybudoval nejznámější představitel impresionismu, malíř Claude Monet, který žil v letech 1840-1926. Ten vysazoval květiny do svých záhonů přesně tak, aby se mu hodily do jeho obrazů. Monetovu zahradu najdete v městečku Giverny, ve francouzské Normandii. Zahrada však byla příliš náročná na údržbu, proto moderní prérijní záhony už vypadají trochu jinak, ale plošná výsadba rostlin, prolínání a opakování jednotlivých druhů stále zůstává jako základ.

Některé zdroje však jako zakladatele prérijních zahrad uvádějí Jens Jensena, který podobným způsobem zakládal zahrady a parky v USA nebo nizozemského zahradního architekta Pieta Oudolfa. Monetova zásluha o tento druh zahrad však zní přeci jen poněkud romantičtěji.

Prérijní záhon v dnešním, moderním pojetí, by měl vypadat tak trochu jako louka, ale vysazená z kulturních rostlin, nejčastěji trvalek a travin. Jeden či dva druhy květin by měly být zastoupeny dominantně a opakovaně po celé ploše záhonu a ostatní květiny by je měly pouze vhodně doplňovat.

Prérijní záhony bývají velmi často opatřeny vyšší vrstvou minerálního mulče, nejčastěji štěrkem, kačírkem nebo kamennou drtí, ale není to nutné. Organické typy mulčů, jako je kůra nebo štěpka, jsou pro prérijní záhony nevhodné.

Typicky dominantní květiny pro prérijní záhony:

Doplňkové květiny pro prérijní záhony

Traviny pro prérijní záhony

  • Kavyl (Stipa)
  • Kostřava (Festuca)
  • Ozdobnice (Miscanthus)
  • Pampas (Cortaderia)

 

Zdroj: https://okrasne-stromy.cz/, https://www.magazinzahrada.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada