Nechte drobné jarní květiny zplanět: pokryjí vám zahradu krásnými barevnými koberci a nemusíte se o ně vůbec starat

Právě drobné časně rozkvétající cibuloviny, jako jsou talovíny, šafrány, sněženky, ladoňky a botanické tulipány, mají hezkou schopnost obklopit se – když jim dáte čas – příslušníky vlastního druhu. 

Jarní cibulovinové louky šetří hmyzu energii 

Z lidského pohledu je to potěšení pro oko, včely, čmeláci, motýli a další druhy hmyzu však spíš ocení bohatou nabídku pylu a nektaru shromážděnou na malé ploše, což jim pomáhá šetřit vzácnou energii, kterou by jinak spotřebovali na přelétávání mezi vzdálenými květy. Navíc barevný koberec – na rozdíl od jednotlivých květů roztroušených po zahradě – nemůžou minout. I to může být argument pro založení jarní cibulovinové louky

Rostliny nepřesazujte a nesečte trávu moc brzy

Na místech, kde je jim dobře, se jarní květiny – nejen ty cibulnaté, ale také třeba sasanky nebo dymnivky – poměrně rychle rozrůstají. Některé se šíří jen semeny, jiné také dceřinými cibulkami nebo oddenky. Vy pro ně můžete udělat vlastně jen jedinou věc: nechat je v klidu. Což znamená hlavně nepřesazovat a počkat s prvním sečením trávníku, až cibulovinám zežloutnou listy; snad jen mírné přihnojení kompostem jim můžete dopřát. Odměna se dostaví brzy a rok od roku bude krásnější – v tomto případě totiž čas pracuje pro vás.  

Cibuloviny nechte zplanět, budou přibývat 

Chcete, aby květů cibulovin rok od roku přibývalo? Nechte je zplanět. Je pravda, že v některých zahradách se to nedaří. Důvodů může být více. Zpravidla je to však nesprávným výběrem stanoviště, na němž cibulky na podzim vyschnou, anebo je pro ně naopak příliš vlhko, a nesvědčí jim ani místa vystavená větru. 

Cibulovinám také škodí příliš časná první seč trávníku: tu je nutné odložit až na dobu, kdy listy cibulovin zatáhnou. Pro zplanění cibulovin jsou vynikající místa pod listnatými stromy a keři. 

Druhy cibulovin, které se hodí ke zplanění 

Ke zplanění se hodí zejména sněženky, šafrány, ladoňky, modřence, bledule, zmíněné talovíny a botanické tulipány. Sněženkám můžete při jejich rozrůstání pomoct: hned po odkvětu je vyjměte z půdy, opatrně trs rozdělte a jednotlivé části hned zasaďte na nová místa. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada