Co dělat, když se toulitce nechce kvést

Anturium (Anthurium), česky také toulitka, potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Pro pokojové pěstování se hodí jen dva druhy, a to A. andreanum a A. scherzerianum. V prodeji ovšem obvykle narazíte na hybridy některého z nich. Andreanum hybridy se vyznačují tlustší rovnou palicí a lesklým toulcem ve tvaru srdce. Potřebují více tepla a vzdušné vlhkosti než Scherzerianum hybridy. Ty poznáte podle oválnějšího toulce a tenké a někdy i zkroucené palice.

Co dělat, když fíkus drobnolistý opadává

Co všechno toulitka potřebuje

Pokojové toulitce se daří na světlém, nepříliš osluněném místě. Přímé slunce jí nesvědčí. V zimě by okolní teplota neměla klesnout pod 15 °C. Uvítá vzdušnou humózní půdu, kterou udržujte stále vlhkou. Pozor ale na přemokření. Zálivka by měla být pravidelná s menšími dávkami vody, nejlépe měkké a pokojové teploty. V létě zalévejte vydatněji než v zimě. Nezbytné je i rosení listů. V létě rostlinu rovněž přihnojujte každé dva týdny hnojivým roztokem. Přesazovat se doporučuje toulitku každý druhý rok na jaře, kdy je možné rostlinu i dělit. 

Pokojové bonsaje: výběr pro začátečníky

Důvody, proč toulitka nekvete 

Důvodů, proč toulitka odmítá rozkvést, může být více. Nejčastěji se jedná o nedostatečnou vzdušnou vlhkost a nedostatečně vlhký, nebo naopak přemokřený substrát. Pozor, toulitka je také citlivá na tvrdou a studenou vodu.

Rostliny rozkvétají na jaře, pak už tvoří jen listy a sbírají energii pro příští kvetení. Nejčastěji pěstované Scherzerianum hybridy zakládají květy při teplotách kolem 18 °C, dopřejte jim proto v listopadu a prosinci krátký zimní klid. 

Příčinou nekvetení může být i nevhodný substrát. Ten, ve kterém jste rostlinu zakoupili, vysypte (je určený pro rychlý start) a nahraďte ho lehčím propustným substrátem (vhodná je např. směs pro epifyty). Na dno květináče je možné nasypat vrstvu keramzitu, která zabrání uhnívání kořenů při přelití rostliny. S přesazováním rostlin ale počkejte na jaro, za květu nepřesazujte.

Tři pokojové rostliny, které přežijí téměř vše

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada