Právě teď seřízněte petúnie a pokvetou až do prvních mrazů: jak je správně zaštipovat a hnojit, aby dál bohatě kvetly

Petunie
Info ikona

U petunií nezapomeňte pravidelně odstraňovat odkvetlé květy

Kdy stříhat petunie: konec léta je pro to optimální

Málokdo ví, že petunie reagují na letní řez bohatším kvetením, které jim vydrží až do prvních mrazů. Tento speciální řez stimuluje růst postranních větví a podporuje růst nových květních pupenů. Rostliny tak zůstávají stále kvést, často mnohem více, než před řezem.

Stále odstraňujte odkvetlé květy: jinak se rozlučte s dalším kvetením

Nejen u petunií je třeba pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, pokud to dělat nebudete, ihned po odkvětu začnou vytvářet plody, což jsou tobolky se semínky. A v té chvíli budou kvést méně a méně, až ustanou docela. Petunie, stejně jako ostatní rostliny totiž tím, že vytvoří plody a semena, splnily svůj úkol: postaraly se o další potomstvo.

Jak správně stříhat petunie: vypadá to drasticky, ale prospěje jim to

S řezem se zaměřte hlavně na starší výhony, které kvetou málo. Vezměte si čisté a zahradnické nůžky a zkraťte tyto rostliny asi dvacet centimetrů nad zemí. Ačkoliv se vám toto může jevit jako velmi drastické, nebojte se, petunie na toto zmlazení velmi dobře reagují a opět rychle obrazí a začnou kvést. Je to pro ně takový restart.

Jak a čím hnojit petunie: jsou hladové po živinách

Jakmile petunie prořežete, dodejte jim živiny, které podpoří jejich další růst a kvetení. Petunie, potřebují k tvorbě velkého množství květů, hodně živin a nejvhodnější jsou vždy ta kapalná, rozpustná ve vodě. Nehrozí tím žádné popálení rostlin, pokud to třeba přeženete s dodáním hnojiva ve formě granulí. Petunie vyžadují především základní živiny jako je dusík, fosfor a draslík. Vhodnou koncentraci a dávkování najdete vždy na etiketě každého hnojiva, nicméně většinou bývá frekvence hnojení jednou za čtrnáct dnů.

Jak správně zaštipovat petunie, abychom je podpořili v kvetení

Kromě letního řezu, který v růstu a kvetení podpoří především ty starší výhony, je vhodné petunie pravidelně zaštipovat. Správné zaštipování spočívá v odstraňování špiček mladých stonků a díky tomu rostlinu povzbudíme k rozvětvení a bujnějšímu růstu.

Co dále petunie potřebují: slunce, vodu a ochranu proti chorobám

Kromě výše uvedeného dopřejte petúniím hlavně dostatek přímého slunce, takže pokud teď máte petunie spíše v polostínu, rozhodně , je-li to možné, je s celým truhlíkem vystavte přímému slunci. Nepolevujte v závlaze, ale pozor, ať půdu příliš nepřemokříte. Opatrnosti dbejte i u způsobu zálivky, minimalizujte potřísnění listů, jinak se vám budou na nich množit plísně a o rostlinu předčasně přijdete. Jako to děláte u ostatních rostlin v zahradě, nezapomínejte pravidelně kontrolovat na škůdce a choroby i petunie.

Zázrak v podobě kyseliny jantarové: obrovská vzpruha nejen pro petunie

Už jste slyšeli o kyselině jantarové? Někteří zahrádkáři už její využití znají a aplikují. Kyselinu jantarovou lze zakoupit v lékárně a přidává se k běžným hnojivům. Podporuje totiž tvorbu květů a zlepšuje celkový stav rostliny. Naředí se jen dle návodu, většinou se používá jedna tableta na jeden litr vody, a zalijete s ní petunie. Kyselina jantarová se používá i u zeleniny a dalších okrasných rostlin.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada