Olemujte si záhony proutěnými plůtky: líbí se všem a jejich vyplétání vás bude bavit

Co budete potřebovat? Kromě vrbových prutů na výplet uřízněte ještě rovné větve z lísky na výrobu kolíků. Neobejdete se ani bez dřevěné palice, skládacího metru, zahradnických nůžek, nůžek na silné větve a nože. Jiný materiál ani nástroje nejsou třeba. 

Základ konstrukce vytvořte z větví lísky 

Jako základ konstrukce slouží delší kolíky, které získáte nastříháním lískových větví na délku 40 cm pákovými nůžkami. Použít by se daly i silnější vrbové větve, ale protože mají tendenci zakořenit a rašit, jakmile je zapíchnete do země, je vhodnější použít jako základ výpletu rovně rostoucí mladé větve lísky. 

Dolní části kolíků seřízněte ostrým nožem do špičky a kolíky následně zatlučte do země ve vzdálenosti 25 cm do hloubky asi 15 až 20 cm. Kolíky zatím nemusí mít stejnou výšku, tu upravíte až nakonec. 

Nařezané vrbové pruty namočte do vody 

Nařezané vrbové pruty zpracujte hned druhý den. Přes noc je uchováte čerstvé v kbelíku s vodou. Postup funguje spolehlivě, jenom nesmí nastat mrazivá noc, jak se občas jako naschvál stane. Pak musí nastoupit plán B: nařezané pruty vložte (k velké radosti celé rodiny) do vany v koupelně, aby rozmrzly a vy jste mohli následující den pokračovat v práci. Všechny pruty zbavte postranních výhonků

Pružné pruty postupně vpleťte mezi kolíky

Nyní se můžete pustit do vplétání pružného přírodního materiálu mezi kolíky. Jde to hladce. Tenké špičky se dokonce dají snadno ohnout okolo počátečního nebo koncového kolíku. Důležité je střídat tlusté a tenké konce prutů, abyste docílili stejnoměrné výšky lemu v celé délce. 

Při vplétání klaďte prut střídavě před a za kolík, nad něj podle stejného principu vpleťte další, ale okolo kolíků ho veďte opačně vpřed a vzad než předchozí prut. Do rohu zatlučte ještě jeden kolík (celkem tam budou dva), aby pruty na vnitřní straně nezůstaly viset ve vzduchu, ale aby těsně zapadly mezi dva kolíky. Úzké konce nechte zmizet v mezerách a silnější u kolíku šikmo ustřihněte. 

Vrstvy proutí opakovaně stlačujte směrem dolů 

Jednotlivé vrstvy opakovaně stlačujte směrem dolů, aby se uzavřely mezery mezi pruty. Přečnívající konce na začátku a na konci výpletu odstřihněte. Jestliže má některý prut velké pnutí a nesedí správně na svém místě, můžete ho ke kolíku připevnit menším hřebíkem

Nakonec pákovými nůžkami zarovnejte horní konce kolíků na jednotnou výšku tak, aby nad výplet vysoký asi 15 cm vyčnívaly 2 až 3 cm. A máte hotovo. 

Zdroj: autorský článek převzatý z tištěné verze časopisu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada