Nejlepší jsou praxí prověřené staré poděděné nože, které dobře sedí v ruce, pohodlně se s nimi pracuje a které si sami zvládnete nabrousit. Pokud takový nůž zatím nemáte, určitě ho vyzkoušejte. Při některých pracích se bez něj prostě neobejdete a vaši potomci vám za něj budou možná jednou vděční.
Jaký nůž potřebujete: žabku, roubovák nebo očkovák?
Na zahradě se nejčastěji používají tři druhy nožů – žabka, roubovací a očkovací nůž.
Žabka se vyznačuje velkou zahnutou čepelí, která usnadňuje řez – používá k odřezávání různých výhonů. Při správně vedeném řezu na rozdíl od nůžek výhon nezmáčkne a nezdeformuje ho, díky čemuž se řezná rána lépe zahojí. Po žabce proto sáhněte i při začišťování větších řezných ran.
Roubovací nůž je určený k roubování. Typická je pro něj rovná čepel umožňující dlouhý a přesný šikmý řez, který je pro úspěšné roubování tak důležitý.
Očkovací nůž se používá při očkování růží nebo ovocných dřevin a poznáte ho podle výstupku na čepeli. U řezu provedeném na podnoži se tento výstupek využívá k odchlípnutí kůry, pod niž se zasune očko očkované dřeviny.
Který nůž si vybrat: s pevným ostřím, zavírací...
Zahradnické nože jsou dostupné jak ve variantě s pevným ostřím, tak zavírací, někdy se prodávají i jako kombinované. Čepel těchto nožů bývá z uhlíkové oceli, střenka z plastu nebo ze dřeva. U zavíracího nože nezapomeňte vyzkoušet pevnost pružiny udržující čepel v rukojeti – moc pevná nebo naopak slabá by vám mohla znepříjemnit práci.
Zahradnické nože používejte jen k určené práci
Neinvestujte hned do drahého značkového nože, pro začátek si pořiďte klidně levnější. Nechte si poradit od zkušenějších zahrádkářů, jak s ním zacházet, a teprve až budete vědět, co od nože očekáváte, pořiďte si kvalitnější podle svých potřeb.
Bez ohledu na provedení nebo značku používejte nůž ale vždy jen k tomu, k čemu je určený. Pokud není nůž zavírací chraňte jeho ostří vhodným pouzdrem a najděte si čas i na údržbu (čištění a dezinfekce).
Autorský článek