Blatouch je nenáročná trvalka: málokdo ví, že ho můžete pěstovat i na své zahradě. Zjistěte, co potřebují

Jak vypadá blatouch

Blatouch bahenní (Caltha palustris) je naše domácí trvalka, která ale z volné přírody skoro vymizela. Blatouchů existuje více druhů, ale tento je ten, co všichni známe. Jedná se o jeden z nejstarobylejších rodů čeledi pryskyřníkovité a všech dvouděložných rostlin. Blatouchy jsou vysoké kolem 30 až 50 cm a rostou v přízemní růžici ledvinovitých listů, které jsou na okraji zubaté až pilovité. Kvetou od března do června žlutými květy, které se po odkvětu přeměňují v měchýřky s drobnými semeny. Díky semenům se také blatouchy ve volné přírodě, i na vaší zahradě, samovolně šíří. Velmi krásného kontrastu docílíme, pokud blatouch pěstujeme v blízkosti pomněnek, puškvorce či kosatci.

Jak se pěstují blatouchy: pozor na něj, je jedovatý

Dle jeho druhového názvu je jasné, že bude vyžadovat vlhčí stanoviště, dokonce roste v v mělké vodě, nesmíte ji ale nikdy ponořit celou, to by vám blatouch dlouho nevydržel. Maximální hloubka, kam lze blatouch ponořit, aniž by to negativně ovlivnilo jeho růst, je 10 cm. Jedná se ale o suchozemskou trvalku, takže ji klidně můžete pěstovat i na své zahradě a nemusí ti být pouze jen na břehu jezírka či rybníka. Stačí jí jej zajistit vlhčí stanoviště pravidelnou závlahou, jakmile má blatouch málo vody, rychle vadne, takže rychle poznáte, že má velkou žízeň. Blatouchy rostou na slunci či v polostínu, uvítají dostatek živin, především v případě, pokud je pěstujete v zahradě. Blatouch je plně mrazuvzdorný. Jedná se o mírně jedovatou rostlinu, nicméně příroda to dobře vymyslela a býložravci se této rostlině sami vyhýbají.

Blatouch opravdu nemá jen žlutý květ

Blatouchů existuje celá řada druhů, některé z nich mají květy bílé či narůžovělé, ale většinou se jedná o druhy, kterým se u nás moc nelíbí. Zajímavý je například vodní blatouch (Caltha natans), který má plovoucí listy a drobné bílé či narůžovělé květy.  Jiný druh, blatouch americký (Caltha leptosepala) má ledvinovité listy a bílé květy připomínající náš orsej jarní, tedy v bílé variantě. Druh rostoucí na vlhkých, alpských loukách Caltha scaposa, který je drobnější, než náš bahenní a má listy vejčitě srdčité a květy žluté, vespod hnědočervené.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada