Nejkrásnějších Top 10 balkonových rostlin: Zajistí vodopády květů celou sezonu. Vyzkoušejte Confeti Garden

Mít krásně osázený balkon či terasu, aby všichni kolemjdoucí záviděli, to je přáním asi každého pěstitele balkonových rostlin. Některé z těch, které vám dnes přestavíme, určitě velmi dobře znáte, ale jsme si skoro jisti, že všechny určitě znát nebudete. Věříme ale, že si mezi nimi vyberete ty své letošní favority, kterými okouzlíte všechny sousedy.

Jak ušetřit při nákupu balkonových rostlin

Ušetřit nějakou tu kačku chce nejspíše každý a je to možné i v případě nákupu balkonových rostlin. Nekupujte proto jednotlivé květináčky se sazenicemi, ale spíše tzv. multipacky, které jsou po šesti nebo deseti kusech a sazenice vás tak vyjdou mnohem levněji. A že jsou malé? To přece nevadí, vyrostou vám stejně jako ty dražší a možná budou ve finále zdravější a vitálnější, než ty jednotlivě vysázené.

Top 10 nejkrásnějších balkonových rostlin

1. Pelargonie neboli muškát

Muškáty jsou stálice mezi nejoblíbenějšími balkonovými rostlinami a již dávno neplatí, že je pěstují pouze naše babičky na okenních parapetech. Muškáty lze zakoupit z bohatého sortimentu nejen barev, ale také druhů, přičemž můžete pěstovat muškáty vzpřímené, převislé, polopřevislé, vonné i velkokvěté a celou řadu novinek od světových pěstitelů.

2. Surfinie

Surfinie je druh převislých petunií, které lze pěstovat jak v truhlíku, tak v závěsných nádobách. Nespornou výhodou surfinií je, že mají samočistící schopnost a díky tomu nemusíte pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, které odpadnou sami a rostlina kvete stále dál. Surfinie kvetou velmi bohatě, jsou odolné vůči větru i dešti a lze je zakoupit v mnoha krásných barvách a odstínech.

3. Osteospermum

Kompaktně rostoucí letnička s velmi nápadnými, u některých kultivarů lžičkovitě tvarovanými květy. Kvete celé léto a roste vzpřímeně, takže se hodí spíše do nádob a truhlíků. Velmi dobře se kombinuje s jinými letničkami.

4. Calibrachoa

Oblíbená a bohatě kvetoucí letnička se vysazuje na přímé slunce nebo lehkého polostínu. Je samočistící, takže opět není třeba odstraňovat odkvetlé a uschlé květy. Jediné, nač si u této krasavice musíte dát pozor je, že nesnáší přemokření.

5. Verbena neboli sporýš

Převislá letnička s kulovitým květenstvím vhodná do truhlíků a závěsných nádob. Miluje slunce nebo mírný polostín a její květy mohou být i vícebarevné.

6. Fuchsie

Fuchsie jsou oblíbené nádobové rostliny především do stínu, kde překrásně kvetou a mohou být buď převislé, nebo vzpřímeně rostoucí, často se zajímavě tvarovanými květy. Na vhodném stanovišti, bez průvanu a ve světlé stínu kvetou celé léto. U fuchsií ale hlídejte pravidelnou závlahu, nesnáší totiž přeschnutí. Fuchsie už bohužel samočistící schopnost nemají, takže odkvetlé květy musíte pravidelně odstraňovat manuálně.

7. Ipomoea

Výplňová rostlina používaná do smíšených výsadeb jako protiváha pestrých květů. Listy jsou zelené, žluté, zlaté až hnědé a dekorativně tvarované.

8. Coleus

Coleus je známá spíše jako africká kopřiva s pestrými, často vícebarevnými nebo panašovanými listy s ozubeným okrajem. Používá se jako výplňová zeleň nebo se pěstuje i jako výplňová rostlina.

9. Mandevila

Kompaktní popínavá rostlina, kterou je třeba vyvazovat k opoře. Některé odrůdy mají kompaktní tvar, takže se nepnou a nevyžadují oporu. Je to ideální rostlina do polostínu a kvete po celé léto.

10. Confeti Garden

Pokud nevíte, jaké rostliny se k sobě hodí, nebo nemáte ponětí o tom, jaká barevná kombinace bude nejlepší, v zahradnictví se porozhlédněte po označení Confeti Garden. Jedná se o speciální nabídku několika rostlin se stejnými nároky v jednom květináči. Vybírat můžete buď z kombinace stejných druhů rostlin tón v tónu nebo v různých barvách. Mohou k sobě být také vysázeny různé rostliny a záleží tedy jen na vaší preferenci.

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada