Nejkrásnější velikonoční dekorace stolu: vše, co budete k jejich výrobě potřebovat, najdete na zahradě, v lese a v kuchyni

Velikonoce letos vychází na přelom března a dubna, takže stále máte plno času vyrobit si vlastnoruční dekoraci. K jejich výrobě můžete samozřejmě přizvat i další členy rodiny, stále totiž platí, kdo si hraje, nezlobí. Že doma nemáte nic, z čeho byste dekoraci vyrobili? To se ale hodně mýlíte, máte vše, stačí jen sáhnout po těch správných věcech.

Jak ozdobit velikonoční věnec

Velikonoční věnec je typickou jarní dekorací, která se umisťuje buď na dveře, nebo se jen tak položí na stůl, třeba vedle pečeného beránka. K výrobě věnce potřebujete jen pár větviček z nějakého keře, nejlépe z toho, který máte doma a jehož větve jsou alespoň trochu pružné, abyste je stočili do kruhu. Velmi dekorativní jsou již narašené větvičky tavolníků či kroucené vrby, ale vystačíte si i s jinými druhy. Jakmile máte smotáno do kruhu, dobře větvičky provázkem či drátkem připevněte a pokud bude věnec na dveřích, vytvořte si na zadní straně věnce očko, za který ho zavěsíte. Teď už jen stačí nalepit na věnec tavnou pistolí skořápky, nějakou větvičku, mech či sušené květiny, které máte doma nebo třeba lesní plody.  Můžete do něj zamotat pouze pár větviček břečťanu spolu s mechem a výsledek je velmi krásný. Zkrátka použijte vše, co najdete na zahradě nebo v lese.

Jarní zahrádka na vašem stole

Pro druhý typ jarní dekorace potřebujete obyčejnou skleničku nebo hrneček, ale bez ouška, pár větviček ze zahrady, použít můžete třeba větvičky z jádrovin, které jste prořezávali, kousek provázku a nějaké ozdoby, chcete-li. Důležité jsou také jarní rostliny, takže natrháte sedmikrásky, fialky či narcisy a tulipány, krásné jsou také modřence. Rostliny vložte do skleničky s vodou. Nyní si větvičky nastříhejte zhruba na stejnou velikost a to tak, aby větvičky přesahovaly vaši skleničku. Těmito větvičkami obalíte skleničku a upevníte provázkem. A pak už jen dozdobíte peříčky, skořápkami či nějakými ozdobami. Místo vody můžete také použít trochu substrátu a mech, do kterého vložíte nějakou cibulovinu i s cibulí, například hyacinty, narcisy či modřence, sklenici opět zakryjete větvičkami a převážete stuhou nebo provázkem. A krásná jarní dekorace je na světě.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada