Galerie těch nejkrásnějších kaktusů, které stojí za pěstování: dokáží bez vody přežít i několik týdnů

Kaktusy u nás patří k oblíbeným rostlinám především pro svůj exotický vzhled a také pro krásu květů a tvarů. Chcete-li si nějakého toho krasavce zakoupit domů, doporučuji je zakoupit buď na výstavách, které kaktusáři pravidelně pořádají, nebo v dobrém zahradnictví. V zahradních hobby marketech mohou být napadené různými chorobami a škůdci a vy si je pak pěkně donesete domů, kde se mohou rozšířit i na jiné rostliny. Nehledě na to, že na výstavách mají i příjemné ceny ve srovnání s jinými obchody. Navíc vám sami kaktusáři poradí, jak se o daný kousek starat.

Kaktusy vydrží opravdu hodně a prominou i občasné přešlapy

Ačkoliv se mnoho lidí domnívá, že kaktusy nevyžadují vůbec žádnou péči, není tomu tak. Abyste se tedy dočkali květů, naučte se dodržovat alespoň ty nejzákladnější zásady jejich pěstování. Jedná se o rostliny, které toho vydrží opravdu hodně, pokud nám ale kaktus přesto uhyne, na vině bývá nejčastěji chybná zálivka či nevhodné zazimování.

Přes zimu nesmí dostat ani kapku vody

Kaktusy rostou od jara do podzimu a od listopadu ukončují vegetaci. V této době, kdy se přenáší do zimoviště, se nesmí zalévat, pokud tak totiž učiníte, v dobré víře samozřejmě, nedopadne to s kaktusem úplně dobře. Takže je nechejte přes zimu odpočívat ve vegetačním klidu a se zálivkou vydržte až do března či dubna.

Kam s kaktusy? Důležité je hlavně slunce

Vezmeme-li v úvahu, odkud kaktusy pochází, nejvhodnějším místem v bytě, kam je lze umístit je to, kde alespoň část dne svítí slunce. Nejlepší je samozřejmě parapet směrovaný na jižní stranu, ale to ne vždy lze zaručit. Máte-li zahradu či balkon, přes léto je dejte ven, speciálně na balkoně, kde praží slunce, se jim bude líbit.

Problém číslo jedna: zálivka kaktusů

Právě díky nevhodné zálivce o kaktusy často přijdeme, nejčastější příčinou je nadbytek vody a s tím související uhnívání kořenů. Zaléváme zásadně měkkou vodou, nejlepší je voda dešťová, příp. voda kohoutková, ale řádně odstátá. Zaléváme od dubna do října zejména v teplých dnech a to tak, že substrát necháme vždy plně vyschnout, až pak můžeme dodat trochu vody. Kaktusy zaléváme shora i do podmisky, aby půda v květináči nasákla i ke kořenům.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada