Okrasné traviny se hodí do každé zahrady: oživte i vaši terasu a balkon těmito fascinujícími velikány a ohromte jimi sousedy

Okrasné traviny patří mezi trvalky a jedná se o skupinu rostlin nabízející nekonečné možnosti využití. Lze je využít pro vytvoření nádherných zákoutí na zahradě, do nádob, do skupin s trvalkami, pro aranžování s dalšími květinami nebo do živých plotů. Bez ohledu na velikost zahrady přináší okrasné trávy do prostoru jemný dotek elegance a harmonie.

Do zahrady přináší traviny řadu výhod, především celoroční atraktivnost

Traviny jsou odolné vůči různým podmínkám, snadno se udržují a poskytují atraktivní zázemí pro mnoho druhů ptáků a hmyzu. Do zahrady přináší pestré barvy od stříbrně modré po jasně červenou.

Oproti běžným trvalkám se snadno udržují, jsou odolné vůči suchu a nemocem a to znamená méně práce. Okrasné traviny jsou přitažlivé pro faunu, protože v průběhu roku poskytují útočiště a potravu pro ptáky a hmyz. V neposlední řadě jsou celoročně atraktivní a to i v zimních měsících, kdy zahradu oživí nejen svým celkovým habitem, ale také květenstvím, které lze ponechat na rostlině i přes zimu.

Traviny si nejlépe rozumí s trvalkami, díky nimž vytvoříte přírodní bariéru u terasy

S okrasnými travinami proměníte každý prostor v nádherný ráj plný barev, textur a života. V kombinaci s trvalkami můžete vytvořit přírodní optické bariéry u terasy. Máte-li trvalkový záhon, který vám již nevyhovuje a nepřináší vám žádnou radost, vysaďte přímo mezi trvalky okrasné traviny. Záhon se tak provzdušní a získá zcela nový náboj.

Ozdobnice je výborná do živých plotů či k získání soukromí

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) je travina velmi častá a její obliba je díky tomu, že má přijatelnou výšku, různě široké listy, které mohou být různě panašované. Některé kultivary dorůstají až 200 cm a jsou využívány jako živé ploty nebo k oddělení různých částí v zahradě, např. oddělení terasy od dětského koutku. Je to velmi dekorativní travina, která je efektivní i přes zimu s velkým a bohatým květenstvím.

Pampová tráva je opravdový obr mezi travinami

Pampová tráva (Cortaderia selloana) patří mezi opravdové obry, dle kultivaru dorůstá totiž výšky až 300 cm. Díky tomu se využívá především jako solitéra nebo rovněž k oddělení různých částí v zahradě či odclonění od souseda. Aby její krása vynikla, dopřejte jí dostatek prostoru. Její bohatá květenství mohou mít bílou, růžovou či zářivě červenou barvu.

Proso se nevyužívá jen jako potrava pro ptactvo, ale jako dekorativní prvek

Proto prutnaté (Panicum virgatum) patří mezi krásné traviny a díky svému vzpřímenému a štíhlému vzrůstu se využívá do živých plotů. Vynikne také jako solitéra v nádobě na terase. Na podzim rozkvete a zůstává dekorativní přes celou zimu.

Tohle si u travin zapamatujte!

Objevil se nám tady takový nešvar. Řada lidí stále seřezává traviny na zimu, ale to je velká chyba. Jednou provždy si tedy zapamatujte, že traviny nikdy neřežeme na zimu, ale vždy na jaře. A to v době, kdy nehrozí žádné mrazy, což je zhruba březen. Jediné, co musíte na zimu udělat je, svázat je do snopu, případně hrozí-li silné mrazy, můžete celý snop zakrýt jutovým obalem.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada