Kvíz: rostliny zajímavé v zimním období nejen svými květy. Inspirujte se, které vysadit a otestujte své znalosti

1) Na obrázku je?

Kvete časně zjara jako jedna z prvních jarních květin, běžně je ještě zasypaný sněhem. Je častou rostlinou právě na předzahrádkách, na zahradě tvoří dokonalý žlutý podrost stromům. Snadno se množí samovýsevem.

Kvete: únor – březen

a) talovín zimní

b) pryskyřník prudký

c) blatouch zahradní

Talovín
Info ikona

 

2) Na obrázku je?

Ojedinělý keř s neobyčejnými plody, které vypadají jako nalepené barevné korálky. Na jeho plodech si rádi pochutnají ptáci, a tak nemá pouze okrasnou funkci.

Plody: od podzimu do jara

a) santolina

b) akébie

c) krásnoplodka

Krásnoplodka
Info ikona

 

3) Na obrázku je?

Sice kvete spíše až na jaře, ale pro svou krásnou modrou barvu si zaslouží zmínit. Nejlépe se rostlině daří v podrostu stromů, v kyselejší půdě, a dokonce je léčivá.

Kvete: březen - duben

a) čekanka obecná

b) sasanka rozkošná

c) jaterník podléška

Jaterník
Info ikona

 

4) Na obrázku je?

Často využívaný keř do živých plotů pro svůj celoročně zajímavý vzhled. Je stálezelený, brzy v létě kvetoucí, v zimě ozdobený oranžovými plody, jež sezobávají ptáci. K nevýhodě mu však přičítáme trny.

Plody: podzim - zima

a) hlohyně šarlatová

b) rakytník rašetlákový

c) skalník oranžový

Hlohyně
Info ikona

 

5) Na obrázku je?

Pevné pruty všech druhů této rostliny mají v zimě své kouzlo, ovšem tento druh má nádherné oranžové až sytě červené zbarvení, které prostě nepřehlédneme. Obzvláštní a rozsvítí jinak chudou zasněženou zahradu, velmi dobře vypadá v kombinaci s jehličnany. Jednoduše se tvaruje a udržuje v požadované výšce.

a) svída krvavá

b) svída japonská

c) kalina tušalaj

Svída krvavá
Info ikona

 

6) Na obrázku je?

Existuje obrovské množství druhů, hodí se jak do záhonu, tak do květináče. Květy té nejznámější se prodírají skrz sněhovou peřinu, aby mohly vykvést a čekat, až sníh zcela opadne. Její listy jsou zdobné samy o sobě po celý rok a zelené i v zimě.

Kvete: únor - květen

a) čemeřice

b) sasanka

c) brambořík

Čemeřice
Info ikona

 

7) Na obrázku je?

Záplava nejčastěji žlutých krátkých paprsků visících na holých větvích, které později pokryjí zelené listy podobné listům lísky, je v zimním období nepřehlédnutelná. Na to tento až třímetrový keř, méně často strom, nemusí být vysazený ani jako solitéra.

Kvete: leden – březen

a) zimnokvět

b) vilín

c) zmarličník

Vilín
Info ikona

 

8) Na obrázku je?

Nejen tato travina, ale traviny obecně, zkrášlují zahradu po celou zimu. I svázané do „culíků“ vypadají zajímavě, někdy roztomile. Jarním střihem namísto podzimního navíc zajistíme rostlinám ochranu před namrzáním v zimním období.

a) dochan

b) proso

c) kavyl

Kavyl v zimě
Info ikona

 

9) Na obrázku je?

V běžné přírodě chráněný, zhruba půl metru vysoký keř kvetoucí ještě před olistěním. Nesnáší přesazování, nádherně voní.

Kvete: únor – březen

a) zimolez

b) lýkovec

c) bergenie

Lýkovec
Info ikona

 

10) Na obrázku je?

Poléhavý keř, ke vzpřímenému růstu potřebuje oporu, proto vypadá dobře při výsadbě na vrchu zídek a zdí, kdy přepadá dolů. Mívá až tři metry, kvete ještě před olistěním.

Kvete: prosinec – březen

a) zlatý déšť

b) jasním nahokvětý

c) jasmín velkokvětý

Jasmín nahokvětý
Info ikona

 

Výsledky naleznete v galerii:

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada